Inflacja w kwietniu była wyższa niż wcześniej oceniano

13.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Według ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka w Polsce w kwietniu 2022 r. wyniosła 12,4 proc. w ujęciu rocznym. To o 0,1 pkt proc. więcej, niż według poprzednio opublikowanych przez GUS danych.

Wśród głównych powodów przyspieszenia inflacji w kwietniu jest utrzymujący się duży wzrost cen energii i paliw. W kwietniu ceny paliw wzrosły o 27,8 proc. w porównaniu do kwietnia 2021 r.

Gwałtownie przyśpieszył również wzrost cen żywności. Od marca do kwietnia wzrosły one o aż 4,4 proc. W skali roku ceny żywności wzrosły aż o 12,7 proc.

Z danych GUS wynika, że kwietniowa inflacja była najwyższa od maja 1998 roku. Wtedy indeks CPI sięgał 13,3 procent.

Szczyt inflacji – kiedy?

Według najnowszych prognoz państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego inflacja osiągnie swój szczyt latem i wyniesie między 13 a 14 proc. sięgnie 13-14 proc. i przypadnie właśnie na miesiące letnie. W dalszym ciągu napędzają ją będą głównie rosnące ceny żywności.

W porównaniu z kwietniem 2021 droższe jest m. in. użytkowanie mieszkania i nośniki energii (o 19,5 proc.), żywność oraz napoje bezalkoholowe (o 12,7 proc.), transport (o 21,1 proc.), restauracje i hotele (o 14,1 proc.) oraz rekreacja i kultura (o 9,3 proc.).

W ciągu jednego miesiąca znacznie podrożała żywność – aż o 4,4 proc. Główną tego przyczyną jest wojna na Ukrainie, w wyniku której ceny pszenicy na świecie wzrosły do rekordowych poziomów.

Powód to oczywiście wojna w Ukrainie, które wywindowała do rekordowych poziomów ceny pszenicy na świecie.

Prócz tego znacznie wyższe są także nasze krajowe ceny skupu produktów rolnych. W marcu wzrosły one aż o 35,9 proc. w porównaniu do marca 2021 r. Tylko w jeden miesiąc podrożały o 15,9 proc.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA