Gaz

Grupa Orlen odkryła w Wielkopolsce nowe złoże gazu

10.02.2025
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina. Dobrze rozwinięta infrastruktura wydobywcza w tym regionie ma pozwolić szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia, twierdzi Grupa Orlen, która jak dotąd eksploatuje w powiecie jarocińskim trzy złoża i stale poszukuje kolejnych.

Nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Złoże Siedlemin zostało odkryte w ramach wspólnego projektu ORLEN S.A. i ORLEN Upstream Polska na głębokości ok. 3 km. Wiercenie otworu poszukiwawczego zrealizowała spółka Exalo Drilling z Grupy ORLEN. Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych, zasoby złoża oszacowano na ponad 235 mln m sześciennych.

Zgodnie z deklaracjami maksymalizujemy wydobycie w Polsce, by wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju. Właśnie w tym województwie ORLEN wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju. Poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w naszą strategię, w której gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na Odnawialnych Źródłach Energii. Działalność wydobywcza ORLEN przynosi również wymierne korzyści finansowe lokalnym społecznościom

– powiedział Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Wydobycia.

Jak podkreśla grupa, złoże Siedlemin znajduje się w rejonie o dobrych perspektywach dla wydobycia węglowodorów. Potwierdzają to wyniki dotychczasowych prac poszukiwawczych i odkryte złoża gazu ziemnego: Radlin, Klęka, Klęka E, Roszków i Chwalęcin.

To nie koniec poszukiwań

Orlen planuje poszukiwania kolejnych złóż w tym rejonie, już teraz jest tam dobrze rozwinięta infrastruktura produkcyjna i przesyłowa. Dzięki temu spółka może ograniczyć czas i koszty związane z rozpoczęciem eksploatacji nowych zasobów.

Firmy wydobywające w Polsce ropę i gaz zobowiązane są do uiszczania specjalnej opłaty eksploatacyjnej. 90 procent tej opłaty jest przekazywane samorządom, na terenie których prowadzone jest wydobycie. Wpływy z opłaty eksploatacyjnej stanowią dla nich dodatkowe, stabilne źródło dochodów budżetowych. Łączna wartość opłat eksploatacyjnych dla gmin, na terenie których działalność prowadzi oddział Zielona Góra w 2024 roku wyniósł prawie 80 mln zł.

W 2023 roku wydobycie gazu ziemnego przez Grupę Orlen wyniosło 7,1 mld m sześc., co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania. Wydobycie w Polsce wyniosło 3,4 mld m sześc., z czego na terenie Wielkopolski prawie 1,7 mld m sześć.

W nowej strategii Grupy ORLEN do 2035 r. koncern, jako cel wskazał zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych w roku 2030 do 12 mld m sześc. w tym ze złóż w Polsce do 4 mld m sześc.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA