Grunty na terenach inwestycyjnych cieszą się rosnącą popularnością

23.03.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wystawia na sprzedaż nie tylko nieruchomości rolne, ale także grunty nierolne. Są one wykorzystywane głównie jako tereny inwestycyjne.

W latach 2016–2020 nieruchomości nierolne sprzedawane przez KOWR miały wielkość od 600 do 800 ha. Roczne kwoty ze sprzedaży terenów inwestycyjnych w tym okresie wyniosły natomiast od 250 do 400 mln zł. 

W ubiegłym roku KOWR sprzedał nieruchomości o powierzchni prawie 1,4 tys. ha za kwotę 780 mln zł. W tym celu zawarł  niemal 1,8 tys. transakcji. Średnia cena sprzedaży 1 ha gruntów nierolnych wyniosła 568 tys. zł i była wyższa o 11 proc. w stosunku do roku 2021.

Najwięcej gruntów nierolnych w 2022 r. sprzedano w Oddziałach Terenowych: we Wrocławiu – 285 ha, w Gorzowie – 190 ha, w Opolu – 154 ha,  w Olsztynie – 133 ha, w Pruszczu Gdańskim  – 121 ha oraz Częstochowie – 105 ha. Razem w oddziałach tych sprzedano 988 ha, co stanowiło 72 proc.wszystkich sprzedanych gruntów nierolnych.

Jak dokonać zakupu gruntów nierolnych?

Podstawowym trybem sprzedaży nieruchomości nierolnych jest przetarg nieograniczony. Przetargi organizowane są w 17 Oddziałach Terenowych KOWR. W przetargach mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłaciły wadium i stawiły się we właściwym miejscu.

Istnieje także możliwość nabycia nieruchomości inwestycyjnej od KOWR przy rozłożeniu płatności na raty. Ma to miejsce wyłącznie przy sprzedaży w kolejnym przetargu, jeżeli poprzedzający przetarg nie został rozstrzygnięty. W takim przypadku cenę sprzedaży można rozłożyć tylko na roczne raty, wysokość pierwszej wpłaty nie może być niższa niż 50 proc., a okres spłaty całej należności nie dłuższy niż 5 lat. Inne warunki rozłożenia ceny sprzedaży na raty, podyktowane specyfiką sprzedawanej nieruchomości, są możliwe po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego KOWR.

Dlaczego warto?

Głównymi atutami nieruchomości nierolnych oferowanych przez KOWR jest dobre skomunikowanie i znaczna powierzchnia. Dzięki temu stanowią dogodne miejsca do inwestycji typu „greenfield”. Mogą na nich powstać także parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. 

Część tych gruntów wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych, takich jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice. Tereny inwestycyjne położone są  w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych jak autostrady lub lotniska.

Wiele terenów inwestycyjnych położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.  Podmioty inwestujące w SSE mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, takich jak ulgi podatkowe i zwolnienia. Umożliwia to rozwój ekonomiczny w różnych regionach kraju. 

Obecnie istnieje w Polsce 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, których obszar wynosi ok. 25 tys. ha. W 9 z nich KOWR posiada swoje grunty. Do najbardziej znanych można zaliczyć: Wałbrzyską SSE, SSE Mielecką i Tarnobrzeską –  zlokalizowane wzdłuż autostrady A4 oraz na niektórych odcinkach drogi szybkiego ruchu S-19, a także SSE zarządzane przez Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o.

Każdego roku wzrasta liczba nabywców działek inwestycyjnych. Z oferty KOWR skorzystały już takie światowe koncerny jak: Michelin, Ikea, McDonald’s, Electrolux, Jerónimo Martins, Toyota, Mercedes-Benz, Viessmann, Cersanit czy Zalando.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA