Gaz z Litwy płynie już do Polski

05.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Oficjalnie otwarte zostało gazowe połączenie międzysystemowe Polski i Litwy (GIPL). Już od 1 maja tego roku gazociąg tłoczy gaz z Litwy do Polski.

Interkonektor GIPL łączy Polskę i Litwę. Daje dodatkowe połączenie, dodatkową dywersyfikację kierunków i źródeł, dodatkowe bezpieczeństwo, a także umacniamy więzi między krajami. Dziś gaz płynie do Polski – to najlepsza odpowiedź na działania Rosji, takie jak odcięcie dostaw do Polski i Bułgarii

– powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas uroczystości.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił natomiast uwagę na znaczenie tego połączenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski:

Wiemy, że gaz płynie od kilku dni i tym razem nie „Polak mądry po szkodzie”, tylko razem z sąsiadami i Komisją Europejską okazaliśmy się mądrzy przed szkodą. Kilka dni temu Rosjanie zablokowali dostawy gazu do Polski. Widzieliśmy już wcześniej takie działania na Ukrainie i postanowiliśmy się wtedy zabezpieczyć

Prócz tego podkreślił także jak istotna jest budowa terminalu LNG w Świnoujściu jak również kolejnych interkonektorów gazowych Polski z państwami sąsiednimi.

Pierwszego maja Amber Grid, litewski operator sieci przesyłowej gazu ziemnego poinformował, że połączenie Polska-Litwa została uruchomione. W ciągu następnych pięciu miesięcy zdolność przesyłowa gazociągu z Litwy do Polski ma osiągnąć 217 000 metrów sześciennych na godzinę. Odpowiada to 1,9 mld metrów sześciennych rocznie.

Było ono budowane wspólnie z Gaz-Systemem. Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Gazociąg łączący systemy przesyłowe obu państw liczy 508 km. Połączył on zarazem Polskę z systemami Łotwy, Estonii i Finlandii.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA