Warszawa

Eurostat: W II kwartale Polska zanotowała największy spadek PKB w całej UE

21.08.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W drugim kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł w strefie euro o 0,3 proc. i nie zmienił się w UE w porównaniu z poprzednim kwartałem. W ujęciu kwartalnym PKB Polski spadło najwięcej w całej UE – wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez Eurostat.

W drugim kwartale tego roku PKB najszybciej rosło w Irlandii, gdzie wzrosło o 3,3 proc. (kw./kw.), na Litwie (2,3 proc.) i w Słowenii (1,4 proc.).

Polska: Największy spadek PKB w UE

Jedynie 13 państw UE odnotowało wzrost PKB. Niestety wśród nich nie ma Polski, która odnotowała najwyższy kwartalny spadek PKB w całej Wspólnocie. W drugim kwartale Polska gospodarka skurczyła się o 3,7 proc. (w ujęciu kwartalnym).

Tylko trochę lepiej dynamika polskiego PKB wypadła w ujęciu rocznym. W drugim kwartale 2023 r. PKB Polski było o 1,3 proc. mniejsze niż przed rokiem i był to czwarty najsłabszy wynik w całej UE.

W relacji rocznej słabszy wynik od Polski miały tylko Węgry (-2,3 proc.), Szwecja (-2,4 proc.) i Estonia (-3,0 proc.).

Największy roczny wzrost PKB odnotowano w Irlandii (2,8 proc.), Rumunii (2,7 proc.) oraz Portugalii i Cyprze (w obu przypadkach po 2,3 proc.)

MD/źródło: Forsal

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA