Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP w latach 2003-2023

Epokowa zmiana w Związku Banków Polskich. Opuścił go wieloletni prezes

25.04.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Podczas wtorkowej konferencji przedstawiony został nowy zarząd Związku Banków Polskich. Po dwóch dekadach stanowisko opuścił Krzysztof Pietraszkiewicz, który jednak dalej ma współpracować z ZBP. Do zarządu dołączyło też trzech nowych wiceprezesów – w tym Agnieszka Wachnicka, dotychczas związana z sektorem pożyczkowym.

Zarząd opuścił m.in. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP od 2003 roku, który ze Związkiem był związany od samego początku, czyli od 1991 roku.

Nowy zarząd

Nowym prezesem zarządu ZBP został dotychczasowy wiceprezes, dr Tadeusz Białek. Wcześniej, w latach 2010-2020 stał na czele Zespołu Prawno-Legislacyjnego. Prócz niego w zarządzie będzie trzech wiceprezesów.

Jednym z nich jest Agnieszka Wachnicka, która od 2018 była prezesem Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, czyli dla sektora pożyczkowego. Jako zaprawiona w zmianach regulacyjnych może więc wnieść nową energię do zarządu.

Z drugiej strony ostatnie lata obfitowały w tematy gdzie firmy pożyczkowe i banki miały sprzeczne interesy. Dlatego też w trakcie konferencji zapytaliśmy panią Wachnicką, czy te doświadczenia nie będą dla niej obciążeniem i czy nie będzie jej trudno przestawić się z reprezentacji rynku nieregulowanego na bankowy.

Myślę, że o sektorze instytucji pożyczkowych, bo ten miałam okazję reprezentować przez ostatnie 4 lata, jako o sektorze nieregulowanym jest zbytnim uproszczeniem. Raczej należałoby mówić o sektorze nienadzorowanym, chociaż to też się zmieni 1 stycznia. Jeśli chodzi o regulacje, to jest ich tam bardzo dużo i one są częściowo tożsame z regulacjami bankowymi. Dlatego też w tej działalności bardzo wiele razy interesy nasze (instytucji pożyczkowych) i sektora bankowego się przecinały i były w wielu miejscach zbieżne. Nie wydaje mi się, by był tutaj jakiś szczególny konflikt interesów. Jestem przekonana, że oba sektory są w stanie koegzystować na tym rynku. Oczywiście zakres regulacji, obszar działalności sektora bankowego jest znacznie szerszy.

– tłumaczyła.

Kolejni nowi wiceprezesi to Włodzimierz Kiciński i Bartosz Kublik. Pierwszy był wcześniej kuratorem w Banku Polskiej Spółdzielczości SA oraz członkiem Komisji Etyki Bankowej ZBP. Kublik od 2014 roku jest członkiem rady ZBP oraz przewodniczącym sekcji banków spółdzielczych w ramach tego Związku.

Wyzwania dla nowego zarządu

Najważniejsze wyzwania stojące przed nowym zarządem to uregulowanie kwestii kredytów walutowych i spodziewany wyrok TSUE oraz reforma wskaźników referencyjnych WIBOR i WIRON.

Inne związane są z sytuacją na świecie – zawirowaniami na rynkach międzynarodowych oraz geopolityką, która może negatywnie wpływać na łańcuchy dostaw, a więc całą gospodarkę.

Również zbliżająca się w Polsce kampania wyborcza może wymusić na sektorze bankowym pewne niekorzystne dla niego działania (jak wcześniej w przypadku wakacji kredytowych).

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA