Empik kolejną siecią obchodzącą zakaz handlu w niedzielę

07.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Sklepy sieci Empik już niedługo będą otwarte w każdą niedzielę. Wszystko za sprawą zawarcia umowy z firmą Pointpack. Tym samym, za sprawą przepisu o placówkach pocztowych Empik ominie obowiązujący zakaz handlu w niedzielę.

Dzięki tej umowie Empik stanie się w świetle prawa placówką pocztową. Pointpack, który oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek, wprowadzi swój system w oparciu o działającą infrastrukturę sklepu.

Pod koniec października spółka złożyła wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zatwierdzenie prospektu sporządzonego w celu ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie jej akcji do obrotu na rynku regulowanym GPW. Od listopada 2018 r. spółka notowana jest na NewConnect.

Pointpack to projekt, który zakłada stworzenie systemu interpretacyjnej, inteligentnej sieci logistyki miejskiej składającej się m.in. z punktów i urządzeń nadawczo-odbiorczych w obszarze pierwszej i ostatniej mili. Firma oferuje także rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek.

Korzystanie z furtki umożliwiającej działanie w niedzielę dzięki pełnieniu zarazem funkcji placówki pocztowej zapoczątkowała sieć Żabka. Od lipca tego roku z tej luki w prawie korzysta także Biedronka. Obecnie również wszystkie sklepy sieci Lidl i Kaufland są otwarte w każdą niedziele, podobnie jak Polomarket, a od niedawna Smyk oraz DIY Jula. Również polska sieć supermarketów Dino postanowiła przekształcić wszystkie swoje sklepy w placówki handlowe.

Otwarte sklepy w niedzielę nie zawsze odpowiadają samym pracownikom. Sprzeciw wobec omijania zakazu handlu w ten dzień to jeden z głównych powodów poniedziałkowego strajku przed siedzibą Kauflanda.

Masowe omijanie przez sieci zakazu handlu w niedzielę nie potrwa jednak długo. W lutym 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o zakazie handlu. Na mocy nowych przepisów sklepy będą musiały wykazać, że przychody z działalności pocztowej wynoszą przynajmniej 40 proc.

KŚ/źródło: money.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA