Viktor Orban

Dziś przywódcy UE mają podjąć decyzję co do sankcji na rosyjską ropę. Wiele zależy od Węgrów

30.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Tematem poniedziałkowego nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli będzie embargo na rosyjską ropę. Przywódcy państw UE mają w jego trakcie podjąć decyzję co do nowej, okrojonej propozycji przedstawionej przez KE i Francję.

W niedzielę KE i przewodnicząca aktualnie Radzie UE Francja zaproponowały nowy kształt potencjalnych sankcji na rosyjską ropę. Miałyby one dotyczyć wyłącznie ropy transportowaną tankowcami, prócz tego zakres embarga byłby ograniczony dla Chorwacji i Bułgarii.

Na taki kształt sankcji nie ma jednak zgody Węgier. Według Reutersa możliwym jest, że propozycja zostanie jest bardziej złagodzona.

Przywódcy państw UE mają się zgodzić się na kolejną rundę sankcji, obejmującą import ropy, ale z tymczasowym zwolnieniem dla ropy dostarczanej rurociągiem.

Według Reutersa sankcje na ropę dostarczaną rurociągami do Czech, Słowacji i Węgier miałyby zostać uzgodnione w późniejszym terminie. Jednocześnie warunki ani termin objęcia sankcjami także tego importu nie będą sprecyzowane w tekście porozumienia.

Budapeszt jest przeciw

Wczorajsze spotkanie ambasadorów państw UE także nie przyniosło porozumienia. Węgry cały czas nie chcą się zgodzić na nowe sankcje.

Węgry wysuwają kolejne postulaty m.in. dotyczące środków unijnych na modernizację ich sektora energetycznego. Chcą, żeby do takiej modernizacji doszło jak najszybciej. Trudno jednak w decyzji o nałożeniu unijnych sankcji umieścić zapisy dotyczące modernizacji sektora energetycznego na Węgrzech

– wskazuje z rozmowie z PAP osoba znająca szczegóły sprawy.

Budapeszt mówi jednak, że nie jest w stanie zaakceptować propozycji w obecnym kształcie. Prezydencja francuska w UE i Komisja Europejska stają na głowie, by wprowadzić zapisy wychodzące naprzeciw oczekiwaniom Węgier

– dodaje PAP.

Wśród pozostałych elementów nowego pakietu sankcji ma być również odcięcie największego rosyjskiego banku Sbierbanku od systemu SWIFT, zakazanie rosyjskim nadawcom medialnym wstępu do UE i dodanie większej liczby osób do listy, której aktywa na terenie UE podlegają zamrożeniu.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA