Dzięki irańskiej ropie spadną ceny paliw

07.03.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Iran zdecydował się na ustępstwa odnośnie monitorowania swoich instalacji nuklearnych. To może otworzyć drogę do zwiększenia eksportu i obniżenia cen ropy na światowych rynkach. Zrekompensowałoby to bowiem niedobór spowodowany przez sankcje na Rosję.

Rekordowe ceny paliwa

Gwałtownie rosnące ceny ropy naftowej napędzają drożyznę na stacjach. Według ekspertów przebicie bariery 8 zł za litr paliwa to perspektywa kilku najbliższych dni. Jak zaznaczają jednak, wahania cen będą znaczące a stawki na stacjach mogą się wyraźnie zmieniać nawet w ciągu tego samego dnia.

W najbliższym czasie musimy przyzwyczaić się do dużej zmienności cen paliw, ale niestety zmierzających wciąż w górę. Dzisiaj ropa wyraźnie drożeje, a do tego osłabia się złoty w relacji do dolara i to natychmiast przekłada się na ceny paliw na krajowym rynku hurtowym. Wahania są jednak tak duże, że nawet tego samego dnia jadąc do pracy możemy widzieć na stacjach zupełnie inne stawki niż te, które zobaczymy wracając wieczorem do domu. I to nie będą małe różnice, ale sięgające 20-40 gr lub więcej

— wyjaśnia Urszula Cieślak z BM Reflex w rozmowie z Business Insiderem.

Ratunek z Teheranowi

Dzięki Iranowi sytuacja na rynku paliw może zmienić się w końcu na lepsze. Wszystko dzięki w końcu zawartemu przez ten kraj porozumieniu.

Kraj ten zgodził się bowiem dostarczyć międzynarodowym instytucjom monitorującym rynek atomowy dokumenty, które pomogą rozwiązać sporne śledztwo, torując drogę do szerszego porozumienia nuklearnego z mocarstwami światowymi.

Dzięki temu irańska ropa będzie mogła nareszcie wrócić na światowe rynki.

Porozumienie z Iranem zostało ogłoszone w sobotę w Teheranie między dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossi a irańskim szefem resortu ds. nuklearnych Mohammadem Eslamim.

Przeanalizowaliśmy nierozstrzygnięte kwestie i doszliśmy do wniosku, że najpóźniej do 21 maja wymienimy niezbędne dokumenty między Organizacją Energii Atomowej a MAEA”. Kwestie te powinny zostać rozwiązane do dnia powrotu do umowy nuklearnej

– powiedział Eslami.

Jest to istotny krok w kierunku przywrócenia zgodności z porozumieniem nuklearnym z Iranem. To zaś otworzy drogę do zwiększenia eksportu ropy z tego kraju. Cztery lata temu Trump nałożył na ten kraj jednostronne sankcje.

Jen Psaki, rzecznik prasowa Białego Domu powiedziała, że umowa z Iranem jest bliska podpisania.

2,5 mln baryłek dziennie

Spodziewamy się, że rosyjski eksport ropy spadnie o 1 mln baryłek dziennie z powodu pośredniego wpływu sankcji i dobrowolnych działań firm

– powiedział Reutersowi Jarand Rystad, dyrektor generalny Rystad Energy.

Iran jest gotowy zwiększyć eksport. W lutym tego roku podawał, że możliwości eksportowe wynoszą 2,5 mln baryłek dziennie z całkowitej produkcji 4 mln baryłek.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA