gotówka PLN złoty

Dane GUS: PKB Polski spadł w czwartym kwartale 2022 roku.

28.02.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W ostatnim kwartale ubiegłego roku produkt krajowy brutto Polski wzrósł o 2 proc. rok do roku, jednak w ujęciu kwartalnym spadł o 2,4 proc – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To jeden z największych spadków w historii.

Produkt krajowy brutto Polski w czwartym kwartale 2022 roku wzrósł o 2 proc. rok do roku, w porównaniu ze wzrostem o 3,6 proc. w poprzednim kwartale – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Mamy do czynienia ze spowolnieniem, a w ujęciu kwartalnym – ze spadkiem.

W ujęciu kwartalnym, w czwartym kwartale PKB Polski zmalał o 2,4 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału. Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia ze spowolnieniem. 

Spadek konsumpcji

Z danych GUS wynika, że inwestycje w IV kw. wzrosły o 4,9 proc. rdr a popyt krajowy wzrósł o 1,1 proc. rok do roku. Spadła konsumpcja prywatna – o 1,5 proc. i to ona odpowiada za spadek PKB:

Spożycie ogółem w 4 kwartale 2022 r. zmniejszyło się realnie o 3,1 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych zmalało realnie o 2,5 proc., a spożycie publiczne o 0,1 proc. —podał GUS.

Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego na słabsze wyniki wpłynął m.in. powrót uchodźców z Ukrainy do swojego kraju.

W zeszłym roku migranci ze Wschodu częściowo maskowali słabsze wyniki polskiej gospodarki. Kupowali oni dobra pierwszej potrzeby – takie jak żywność czy odzież oraz wypełniali luki na polskim rynku pracy

– napisali.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA