Chiny czeka recesja? Ekonomiści ostrzegają

11.05.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Chińska Republika Ludowa ma obecnie najgorsze wskaźniki gospodarcze od początku pandemii Covid-19 z początku 2020 roku. Według ekonomistów kraj ten może czeka ujemny wzrost gospodarczy w części sektorów i regionów.

Od stycznia 2022 roku lockdowny ponownie objęły wiele milionów Chińczyków. Uniemożliwiło im to pracę, a tym samym poważnie zaszkodzi przemysłowi i usługom. Produkcja została zatrzymana m.in. w gigafabryce Tesli w Szanghaju. Według Nomura Holdings w połowie kwietnia ponad 373 mld ludzi w 45 miastach było objętych jedną z form blokady.

Groźnie wyglądają także wskaźniki makroekonomiczne. W najbardziej zaludnionym mieście Chin, Szanghaju, sprzedaż detaliczna spadła w I kwartale tego roku o 3,8 proc. rok do roku. Spadł również wskaźnik mierzący kondycję sektora produkcyjnego – do 49,5 proc. w marcu i do 47,4 proc. w kwietniu.

Chiny wciąż są największym producentem świata i jednym z głównych eksporterów. Według danych na 2021 r. wymiana handlowa z zagranicą po raz pierwszy w historii przekroczyła 6 bln dolarów. Co więcej, eksport wzrósł o 29,9 proc. Nadwyżka handlowa osiągnęła poziom 676 mld dolarów. W związku obecną sytuacją trudno będzie im powtórzyć ten wynik.

Chiny od lat 70. XX wieku nie doświadczyły recesji, jednak blokada części kraju może spowodować znaczą asymetrię pomiędzy rozwojem północnych i południowych Chin, w tym branż zorientowanych na transport.

MD/źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA