Chińska gospodarka rośnie w siłę

10.11.2021
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Najnowszy raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego poświęcony został trzem najsilniejszym na świecie gospodarkom. Chiny, USA i UE odpowiadają w sumie za 60 proc. światowego PKB liczonego w bieżących cenach rynkowych oraz za ponad połowę światowego PKB mierzonego parytetem siły nabywczej. 

Jednak udział USA i UE spadł w ciągu ostatnich 30 lat – z 43 proc. w 1990, do 31 proc. w zeszłym roku. Związane jest to głównie z dynamicznym rozwojem Chińskiej Republiki Ludowej w ostatnich dziesięcioleciach, które od 2017 r. są największą gospodarką świata według PKB mierzonego parytetem siły nabywczej (PPP).

Rozwój wszystkich trzech gospodarek jest jednak nierównomierny. W przypadku Chin ponad 80 proc. wartości eksportu wytworzyły w zeszłym roku wschodnie prowincje. W USA trzy stany – Kalifornia, Teksas i Nowy Jork – odpowiadają za prawie jedną trzecią PKB – możemy przeczytać w raporcie. Z kolei w Europie w ostatnich latach nastąpił wzrost znaczenia Europy Środkowej (do której Instytut zalicza prócz państw V4 także Niemcy i Austrię). PIE zaznacza, że udział Polski w wytwarzaniu unijnego PKB w latach 2004-2020 wzrósł o 1,7 pkt. procentowych.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA