Chińczycy zwiększają wydobycie węgla. O 300 mln ton

22.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Chiny postanowiły zwiększyć w tym roku wydobycie węgla o 300 mln ton. Większe wydobycie węgla w Chinach będzie związane również z remontem istniejących elektrowni.

Premier ChRL, Li Keqiang ogłosił, że Pekin będzie dążył do zwiększenia wydobycia węgla. Według oficjalnych informacji produkcja zostanie zwiększona o 300 milionów ton w skali kraju.

Keqiang podkreślił krytyczne znaczenie energetyki dla gospodarki. Zaznaczył, że Chiny muszą planować z wyprzedzeniem i zabezpieczyć się na czas kryzysu. Ostatecznie mają też stać się energetycznie samowystarczalne.

Prócz tego Chiny planują uruchomienie dodatkowych programów energetycznych. Obecnie Chiny pod względem produkcji i konsumpcji węgla zajmują pierwsze miejsce na świecie.

Chińska energetyka a klimat

Chiny obiecały, że osiągną neutralność klimatyczną do 2060 roku. W tym też celu mają przeprowadzić remonty elektrowni węglowych. Ma to zmniejszyć emisje dwutlenku węgla.

Tylko w tym roku elektrownie mają wyprodukować 220 milionów kilowatów energii. W zeszłym roku niedobory energii wynikające ze zbyt małej produkcji węgla przyczyniły się do paraliżu produkcji w niektórych miastach.

Prezydent ChRL, Xi Jingping, zobowiązał się do ścisłej kontroli wzrostu zużycia węgla w czasie 14. planu pięcioletniego (2021-2025) i stopniowo go zmniejszać w trakcie 15. planu pięcioletniego do 2030 roku.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA