Ceny biletów kolejowych wzrosną nawet o 10 procent

09.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

W większości województw od niedzieli zapłacimy więcej za podróże pociągami regionalnymi. Przewoźnicy zdecydowali się na wprowadzenie podwyżki 12 grudnia, czyli w dniu, w którym zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy – pisze w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Najwięcej – średnio o 10 proc. – zdrożeją bilety w pociągach największego przewoźnika – Polregio oraz w Kolejach Dolnośląskich. W przypadku tej pierwszej spółki znacznie większy skok cen – aż 15-proc. – będzie dotyczyć krótszych, czyli bardzo popularnych odcinków, np. na odległość 21–25 km. O 5 proc. wzrosną ceny biletów Kolei Mazowieckich. Spółki tłumaczą podwyżki wysoką inflacją i wzrostem kosztów energii, m.in. paliw i prądu

– informuje gazeta.

Za podwyżkami cen stoi wzrost kosztów wynagrodzeń i obsługi taboru, jak również koszt zakupu energii trakcyjnej. W ostatnich trzech latach wzrósł on łącznie o prawie 50 proc.

Spółka Polregio, która obsługuje połączenia w całej Polsce z wyjątkiem Mazowsza, zaznacza, że nowy cennik został skonsultowany i zaakceptowany przez marszałków województw.

Drugim przewoźnikiem w kraju pod względem liczby podróżnych są Koleje Mazowieckie. Najnowsza podwyżka cen biletów będzie już drugą w ciągu niespełna dwóch lat – poprzednia była w lutym 2020 r. Cały czas będzie to też najdroższy przewoźnik regionalny w Polsce.

Istnieje jednak korzystniejsze rozwiązanie dla dojeżdzających do centrum Warszawy z peryferii stolicy, jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”:

Działa tu wspólny bilet, który obowiązuje zarówno na kolei, jak i w komunikacji miejskiej. W efekcie podróżni mogą zatem kupić stosunkowo niedrogi bilet okresowy warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego i korzystać na nim z całej komunikacji w aglomeracji

O podwyżce cen biletów nie zadecydowało jeszcze PKP Intercity. Spółka pracuje podobno nad wdrożeniem tzw. dynamicznych cen w swoich pociągach – oznacza to, że ceny miałyby być droższe w szczycie przewozowym, np. w piątki i niedziele, a tańsze w środku tygodnia.

Jedynymi przewoźnikami regionalnymi, które nie podniosą cen 12 grudnia jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Koleje Śląskie.

źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA