Boris Johnson i Rishi Sunak

Były minister finansów w rządzie Borisa Johnsona będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii

24.10.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Były minister finansów Zjednoczonego Królestwa, Rishi Sunak, zostanie nowym brytyjskim premierem. W poniedziałek został nowym przewodniczącym konserwatystów, którzy aktualnie sprawują władzę.

Audiencja, w trakcie której król Karol III formalnie powierzy mu misję sformowania rządu, odbędzie się prawdopodobnie we wtorek 25 października.

Jedyny kandydat

Sunak był jedynym z pretendentów do przywództwa w partii który zdobył wymagane, minimalne poparcie 100 posłów. Wcześniej swoje kandydatury wycofali były premier Boris Johnson i przewodnicząca Izby Gmin Penny Mordaunt.

W następstwie bycia jedynym kandydatem Rishi Sunak został nowym liderem partii konserwatywnej a zarazem premierem Wielkiej Brytanii.

Następca Liz Truss

Zobacz też: Liz Truss nie będzie już sprawować funkcji premiera. Po 45 dniach podała się do dymisji

42-letni Sunak będzie więc podwójnym następcą Liz Truss – jednocześnie w partii jak i na czele rządu.

Truss zrezygnowała po 35 dniach sprawowania urzędu, po tym jak straciła poparcie partii. To zaś związane było z liberalną polityką ekonomiczną rządu i szeroko krytykowanym The Growth Plan 2022.

Rishi Sunak był ministrem finansów Wielkiej Brytanii w rządzie Johnsona od 2020 do 2022 roku. W 2016 roku poparł wyjście Wielkiej Brytanii z UE w referendum dotyczącym Brexitu.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA