Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss

Liz Truss nie będzie już sprawować funkcji premiera. Po 45 dniach podała się do dymisji

20.10.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Po utracie poparcia w partii konserwatywnej Liz Truss podała się do dymisji. Złożyła w tej sprawie oświadczenie na Downing Street.

Zobacz też: The Growth Plan nowej brytyjskiej premier sprawił, że w kilka dni funt stracił niemal 5 proc. względem dolara amerykańskiego.

Decyzje polityczne Truss doprowadziły do krachu rynków, utraty dwóch kluczowych ministrów i utraty zaufania prawie wszystkich jej własnych posłów.

Oznacza to, że Truss stała się właśnie najkrócej urzędującym premierem w historii Zjednoczonego Królestwa. Wszystko ze względu na presję wywieraną na nią ze strony jej własnej partii.

Chcę wziąć odpowiedzialność i powiedzieć „przepraszam” za błędy, które zostały popełnione. Chciałam działać, ale po to, aby pomóc ludziom w ich rachunkach za energię, aby zająć się kwestią wysokich podatków, ale poszliśmy za daleko i za szybko. Uznaję to

– powiedziała premier Liz Truss w wywiadzie udzielonym stacji BBC.

Truss jeszcze wczoraj zapewniała, że nie zamierza rezygnować. Zdanie zmienił po spotkaniu z przewodniczącym Partii Konserwatywnej Jackiem Berrym, a także Grahamem Bradym, szefem Komitetu 1922 skupiającym szeregowych posłów partii konserwatywnej.

Wybory nowego przywódcy torysów odbędą się w przyszłym tygodniu. Liz Truss pozostanie premierem do chwili, gdy wybrany zostanie jej następca.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA