Brytyjski minister: Głód na świecie wywołany konfliktem na Ukrainie może spowodować więcej śmierci niż sama wojna

24.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Brytyjski minister transportu Grant Shapps, ostrzegł w trakcie rozmowy przeprowadzonej w telewizji przed dodatkowymi, tragicznymi konsekwencjami wojny na Ukrainie. Według niego wywołane przez ten konflikt niedobory zboża i żywności mogą spowodować więcej zgonów niż będzie ofiar samych działań wojennych na Ukrainie.

Tym, co mnie martwi jest to, że widzimy wiele ofiar na Ukrainie, a możemy zobaczyć nawet jeszcze więcej w innych miejscach świata z powodu niedoboru zboża i żywności; może to być nawet większa liczba niż bezpośrednich ofiar podczas wojny

– powiedział w stacji Sky News.

Poinformował także, że prowadzi rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksandrem Kubrakowem o działaniach mających pomóc ukraińskiemu zbożu opuścić kraj.

Istnieje wiele potencjalnych sposobów na wywiezienie zboża i innych towarów z kraju, a także na wwiezienie ich do kraju. Myślę, że jest to absolutnie konieczne, gdyż w przeciwnym razie może dojść do ogromnego głodu, którego liczby mogą przekroczyć liczbę ofiar samej wojny

– mówił.

Zapytany o sugestie, że Wielka Brytania mogłaby wysłać okręty wojenne do portu w Odessie, aby eskortowały statki przewożące towary z Ukrainy, Shapps odparł:

Nie mogę wchodzić w szczegóły, jest w tej kwestii wiele zawiłości, w tym zaminowane wody w pobliżu portu w Odessie. Niewątpliwie Rosja i Putin oraz ich podejście do tego tematu mogą bardzo utrudnić sprawę.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA