Branża turystyczna odbija się po pandemii

08.05.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

O 20,6 proc. wzrosła liczba lotów komercyjnych w Polsce od marca 2022 r. do marca 2023 r. Wciąż jest ich jednak aż o 9,1 proc. mniej niż w przedpandemicznym 2019 roku – czytamy w tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Trudne lata już za turystyką?

Turystyka to jedna z branż najmocniej dotkniętych spowolnieniem na skutek pandemii. Czasowe ograniczenia w przemieszczaniu wprowadzane w ramach walki z wirusem drastycznie pogorszyły jej sytuację. W 2020 r. liczba noclegów w obiektach turystycznych w Unii Europejskiej (UE) spadła o 51 proc., a podróży samolotowych o 71 proc. Funkcjonowanie branży w poszczególnych krajach utrzymane było głównie dzięki krajowym podróżnikom.

Branża turystyczna systematyczne odbija się po pandemii. Wraz z odchodzeniem od pandemicznych ograniczeń nastąpiła szybka poprawa aktywności w branży turystycznej. Wynika ono ze skumulowania się popytu oraz nagromadzenia oszczędności w czasie pandemii. Europejska Komisja ds. Podróży (European Travel Commission – ETC) wskazuje, że liczba turystów na starym kontynencie w 2022 r. w 75 proc. odpowiadała poziomom z 2019 r.

Loty głównie na południe

Do szybkiej odbudowy branży doszło głównie w turystycznych krajach Południa. Ze względu na koszty rosła atrakcyjność stosunkowo tanich krajów, jak: Turcja, Serbia, Grecja czy Portugalia. Wolniejsze odbicie nastąpiło w Europie Wschodniej, co jest spowodowane trwającą wojną na Ukrainie oraz brakiem turystów z Rosji. Największe spadki liczby turystów obserwowane są w Finlandii (-38 proc.) i państwach bałtyckich (-42 proc.)

Systematycznie odbudowuje się lotnicza siatka połączeń. Praktycznie we wszystkich krajach UE w ciągu roku obserwowano dwucyfrowe wzrosty liczby realizowanych lotów. W marcu 2023 r. w państwach UE linie lotnicze zrealizowały o 15,4 proc. lotów więcej niż przed rokiem, w Polsce wzrost sięgał 20,6 proc. (EUROSTAT). Branża lotnicza wciąż jednak nie odbudowała się w pełni po pandemii. W odniesieniu do 2019 r. liczba realizowanych lotów w państwach UE pozostaje o 15,3 proc. mniejsza. Lepsze wyniki osiągają jedynie turystyczne kraje, jak: Portugalia (wzrost o 10,7 proc.), Chorwacja (10,5 proc.) czy Cypr (6,9 proc.).

Perspektywy na nadchodzący sezon pozostają dobre. ETC szacuje że około 72 proc. Europejczyków zamierza podróżować w okresie między kwietniem a wrześniem tego roku. Jednocześnie wskazuje, że poziom międzynarodowych podróży sprzed pandemii osiągnięty
zostanie w 2025 roku. Dodatkowym impulsem do poprawy sytuacji na starym kontynencie w nadchodzącym sezonie będzie rezygnacja chińskich władz z polityki zero covid. Obecność podróżnych z Chin powinna stopniowo zwiększać się.

MD/źródło: Tygodnik PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA