Atomowa spółka Orlenu i Synthosu

07.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

PKN Orlen i Synthos Green Energy powołali spółkę która będzie inwestować, rozwijać i współpracować w zakresie technologii nuklearnej – mikro i małych reaktorów jądrowych. Pierwsza elektrownia miałaby powstać już koło 2030 roku.

Atom jest przyszłością naszego kraju. Spółka będzie miała jasny cel – produkcję energii i ciepła, wykorzystywaną do celów własnych, komercyjnych i komunalnych

– stwierdził Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Prezes Synthos Green Energy Rafał Kasprów zwrócił uwagi na bardzo wysokie ceny energii w Polsce:

– Stoimy przed poważnym zagrożeniem, a takie sytuacje wymagają odważnych decyzji. Stąd nasza współpraca z PKN Orlen i GE Hitachi. Kanada tydzień temu pokazała, że jest w stanie zbudować pierwsze małe reaktory do 2028 r. To pozwoli zrealizować tego typu inwestycję w Polsce w momencie, gdy będzie ona nam najbardziej potrzebna, czyli na początku przyszłej dekady.

Nowa spółka będzie miała wyłączność na budowę w Polsce reaktorów SMR o nazwie BWRX-300 od GE Hitachi Nuclear Energy. Ta sama technologia ma zostać wykorzystana przez koncern energetyczny Ontario Power Generation w Kanadzie w elektrowni jądrowej Darlington. Będzie to zarazem pierwsze komercyjne zastosowanie tego reaktora.

GE Hitachi nie zamierza jednak poprzestawać na budowie reaktora w Kanadzie. Jak powiedział we wrześniu Jay Wileman, prezes GE Hitachi Nuclear Energy:

Interesuje nas też rozwój w USA i w Europie, gdzie współpracujemy z polską firmą Synthos Green Energy. Cały czas szukamy kolejnych kierunków ekspansji.

Synthos, który jest partnerem GE Hitachi w Polsce, zawarł już wcześniej atomowe sojusze z ZE PAK, PKN Orlen i Ciechem. Cały czas toczą się rozmowy z kolejnymi firmami. GE Hitachi nie chce ograniczać współpracy z polską spółką jedynie do naszego kraju:

– Chcemy wspólnie z Synthos Green Energy wyjść poza Polskę i zdobywać klientów w całej Europie. Wiele wskazuje na to, że pierwszy SMR w Polsce stanie w Koninie i zastąpi należącą do ZE PAK węglową Elektrownię Pątnów lub na terenie lokalizacji wskazanej przez PKN Orlen.

źródło: Business Insider

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA