Aktywa Novateku w Polsce zostaną przejęte przez państwo

29.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Spółka Novatek odpowiadała za dostawy gazu do kilkunastu polskich gmin. Nałożone przez Polskę sankcję spowodowały, że spółka zaprzestała swojej działalności. Rząd chce, aby obowiązki dystrybucji i sprzedaży gazu w trybie pilnym przejęły PGNiG i PSG.

Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie to spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, który jest drugim największym producentem gazu ziemnego w Rosji.

MSWiA skierowało wniosek do KPRM ws. przejęcia aktywów gazowych Novatek Green Energy przez PSG i PGNiG na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym

– poinformował Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Jak natomiast powiedział Piotr Müller podczas konferencji prasowej

Proces dzisiaj się rozpocznie i zostanie zakończony w ciągu kilkudziesięciu godzin, pytanie czy będzie jakiś opór ze strony Novateku, wtedy możemy użyć środków przymusowych zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym

Dodał też, że trzeba zabezpieczyć dostawy gazu w miejscach w których działa Novatek. Zaznaczył, że proces może być przywrócony jeszcze dzisiaj wieczorem.

Nikt nie oczekuje, ze będziemy informować Rosjan o tym, jakie spółki są na liście, cały proces trwa kilkadziesiąt godzin, tak się reaguje w sytuacjach kryzysowych

– tłumaczył, mówiąc o przygotowaniach do przejęcia instalacji.

Polski rząd w ramach specustawy, która umożliwiła zablokowanie tranzytu rosyjskiego węgla i koksu, objął sankcjami 50 podmiotów. Zamrożone zostały także aktywa rosyjskich firm.

Wśród spółek objętych sankcjami znalazła się spółka Novatek Green Energy z siedzibą w Krakowie, spółka-córka koncernu Novatek, prywatnego, drugiego największego w Rosji producenta gazu, który specjalizuję się w LNG.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA