Ważna aktualizacja – transakcje Bitcoinem będą tańsze

16.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Bitcoin po 4 latach doczekał się nareszcie poważniejszej aktualizacji w swoim kodzie sieciowym. Wczoraj weszła w życie aktualizacja Taproot mająca na celu poprawienie bezpieczeństwa transakcji oraz tańszych smart contractów. Co to oznacza w praktyce? Za pomocą Taproota opłaty za transakcje, zarówno małe jak i te większe, już bardziej złożone, będą bardzo do siebie zbliżone.

Wraz z wejściem Taproota w sieci BTC pojawiła się nowa metoda podpisów transakcyjnych, tzw. podpisy Schnorra. Charakteryzują się one się przede wszystkim ułatwieniem zatwierdzania kilku transakcji jednocześnie oraz zmniejszeniem generacji danych, co w konsekwencji oszczędza miejsce w sieci BTC. Dodatkowo, ze względu na mniej danych w sieci, aktualizacja może doprowadzić do zużywania mniejszej ilości energii elektrycznej niezbędnej do wykonywania procesów.

Jak dotąd najstarsza kryptowaluta świata była krytykowana za brak technologii ułatwiających korzystanie z Bitcoina w jego własnej sieci. Wszak nawet w Salwadorze, w którym BTC stało się walutą narodową, w sklepach nie korzysta się z sieci BTC tylko z pełnej infrastruktury płatniczej, opartej na alternatywnym do Bitcoina projekcie Algorand. Nowe aktualizacje mogą pomóc Bitcoinowi implementować nowe technologie dla swojego projektu. Z drugiej jednak strony wiele alt-coinów z bardzo bogatym zapleczem informatycznym nie próżnuje. Rozwijają one swoje skrzydła w technologiach blockchain, proponując z dnia na dzień coraz więcej rozwiązań, które Bitcoin implementuje zdecydowanie rzadziej.

Stary – nowy Bitcoin będzie używany zarówno przez starszych użytkowników, dla których transakcje w sieci BTC były w pewien sposób problematyczne, inwestorów alt-coinów, którzy nie chcieli korzystać z BTC właśnie przez brak tego typu rozszerzeń jak również całkiem nowych inwestorów, którzy z technologią blockchain dopiero się zapoznają i w ich portfele dopiero co wpada pierwszy Bitcoin, a przez Taproota może zostać w nich na dłużej.

Oprac: Andrzej Kiełek

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA