1438 interpelacji. Czyli jak się wygrywa rankingi aktywności posłów

04.02.2022
Łukasz Kowalczyk
Czas czytania: 3 minut/y

1438 interpelacji kierowanych do wszystkich możliwych ministerstw złożyła poseł Krystyna Skowrońska z Koalicji Obywatelskiej. Pierwsza wpłynęła do Marszałka Sejmu już 6 dni po ślubowaniu poselskim, 18 listopada 2019 roku. Od tamtego czasu kolejne spływają w tempie 1,78 interpelacji dziennie. Wliczając w to niedziele i święta.

Głośno było ostatnio o 39 interpelacjach, które poseł Mejza złożył w ciągu jednego dnia. Wszystkie były do siebie bliźniaczo podobne. Dotyczyły połączeń kolejowych i różniły się tylko województwem. Jednak do prawdziwych sejmowych przodowników pracy Łukaszowi Mejzie jest jeszcze daleko.

Poseł Krystyna Skowrońska z Koalicji Obywatelskiej złożyła w tej kadencji już 1438 interpelacji. Tak zawrotne tempo jest wynikiem prostego patentu na podbicie swojego miejsca w rankingu aktywności posłów. Każdy temat, który poseł Skowrońska podejmuje, dzielony jest na kilkanaście lub kilkadziesiąt pytań. Zazwyczaj klucz – jak w przypadku Mejzy – jest geograficzny. Ostatnio Skowrońska pytała o organizację szczepień w aptekach. Pytanie było rozbite na szesnaście niemal identycznych, gdzie zmieniona w treści była tylko nazwa województwa.

Ale czasem autorka zapytań oczekuje od przedstawicieli rządu jeszcze większej precyzji. Pytanie na temat ubytku w dochodach samorządów zostało skierowane już z dokładnością do każdej gminy. Na szczęście, w tym przypadku pani poseł ograniczyła się tylko do swojego okręgu wyborczego i nie zapytała o wszystkie 2477 gmin w Polsce.

Przykładowy zestaw interpelacji Krystyny Skowrońskiej

Inną kategorią pytań są te dotyczące sytuacji w spółkach skarbu państwa. Na sejmowej stronie poseł Skowrońskiej znajdziemy dziesiątki identycznych zapytań, gdzie zmieniona jest tylko nazwa spółki. A że w nadzorze ministra aktywów państwowych znajdują się 174 spółki, to jest o co pytać.

Źródła ochoty posłów do wysyłania niezliczonych pytań można szukać w rankingach ich aktywności. Co roku media publikują zestawienia najbardziej pracowitych posłów. Są one tworzone właśnie na podstawie publikowanych na strach Sejmu rankingów dotyczących liczby wystąpień i interpelacji.

Uczciwie należałoby przyznać, że te statystyki z realną pracą nie mają za wiele wspólnego i robią więcej szkody niż pożytku. Zawsze znajdzie się grupa posłów, którzy będą zbierali punkty, tylko po to żeby potem ogłosić w trakcie kampanii wyborczej, że byli „najaktywniejszym posłem z regionu – mówi nam jeden z posłów.

Na szczęście setkami wysyłanych pytań trudno jest sparaliżować działanie administracji.

Odpowiedź na interpelacje, zazwyczaj przygotowywana jest przez niższego szczeblem pracownika właściwego ministerstwa. Później wędruje ścieżką służbową do góry i ostatecznie podpisana jest przez ministra. Jeżeli dostajemy 16 takich samych zapytań, to odpowiadamy zbiorczo na wszystkie – tłumaczy chcący zachować anonimowość wiceminister.

Pytania zazwyczaj są tak ogólne, że równie dobrze asystent posła mógłby mu przekleić dane z GUS lub KRS i uzyskałby tą samą odpowiedź. W zasadzie nie wiem czemu ma służyć ich wysyłanie – podsumowuje.

Kim jest poseł Skowrońska?

Krystyna Skowrońska nieprzerwanie od 2001 roku sprawuje mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu rzeszowskim. W 2019 roku zasłynęła blokadą mównicy sejmowej w trakcie debaty dotyczącej NBP. Zasiada w komisjach finansów publicznych oraz zdrowia. Ukończyła studia prawnicze w Rzeszowie. Od 1979 roku pracowała w bankach spółdzielczych, w 1992 została prezesem zarządu Banku Spółdzielczego w Przecławiu. W latach 1998-2001 pełniła funkcję członka zarządu powiatu mieleckiego.

Co to są interpelacje poselskie?

Interpelacja poselska to jedna z form polskiej kontroli parlamentarnej. Polega na wystosowaniu pisemnego pytania przez posła do Prezesa Rady Ministrów lub konkretnego ministra. Interpelacja daje członkom parlamentu prawo do składania zapytania w każdej sprawie, prawo żądania odpowiedzi i prawo wyciągania z nich wniosków. Pytanie może zawierać także krótkie przedstawienie stanu faktycznego sytuacji, do której się odnosi. Na interpelację odpowiedź musi być udzielona na piśmie, w terminie 21 dni. Po otrzymaniu odpowiedzi poseł może zawnioskować o przeprowadzenie nad nią debaty parlamentarnej.

Interpelacja jest bardzo dobrym i potrzebnym narzędziem. Umożliwia ono otrzymanie od rządu wiążących odpowiedzi w bardzo konkretnych kwestiach. Niestety przez to, że interpelacje zostały wciągnięte do rankingów aktywności wiele z nich zamieniło się w aktywności czysto populistyczne.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA