Elektrownia atomowa

Westinghouse i Bechtel zawiązały konsorcjum na rzecz budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

22.09.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel ogłosiły dziś podpisanie umowy konsorcjalnej o współpracy w zakresie projektowania i budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w planowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Projekt przyczyni się do realizacji celów w zakresie bezemisyjnej energii oraz zapewni bezpieczeństwo energetyczne.

Zawarta umowa stanowi kolejny kamień milowy na drodze do komercyjnej eksploatacji pierwszego w Polsce reaktora jądrowego AP1000® w 2033 roku.

Współpraca amerykańsko-polska w zakresie rozwoju i wdrażania zaawansowanych technologii nuklearnych stale rośnie. Porozumienie pomiędzy firmami Bechtel i Westinghouse, dwoma światowymi liderami w dziedzinie energetyki jądrowej, stanowi kolejny krok w naszej współpracy. Stany Zjednoczone są dumne, że są najbliższym partnerem Polski w procesie transformacji w stronę czystej energii

– powiedział Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Kamień milowy

Podpisana umowa jest kolejnym ważnym kamieniem milowym w naszej współpracy z Polską. Jestem w pełni przekonana, że dzięki partnerstwu Westinghouse i Bechtel mieszkańcy Polski będą mieli do dyspozycji technologię energetyki nuklearnej najwyższej jakości

– powiedziała Dr Kathryn Huff, asystentka sekretarza ds. energii jądrowej w Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych.

Ten sam zespół złożony z dwóch firm udowodnił, że potrafi realizować duże projekty dla energetyki jądrowej. Zdobyte na pracujących już blokach doświadczenie procentuje. Zaawansowana i sprawdzona technologia AP1000, której projekt został w 100 proc. opracowany i zakończony, wraz z wieloma wnioskami wyciągniętym z procesu realizacji wcześniejszych obiektów przysłuży się projektowi w Polsce oraz pozwoli osiągnąć cele związane z dekarbonizacją i zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego

– powiedział David Durham, prezes ds. systemów energetycznych w Westinghouse.

Bechtel i Westinghouse wnoszą łącznie ponad 140 lat doświadczenia w dziedzinie energetyki jądrowej. Wspólnie dysponujemy zarówno sprawdzoną technologią, jak i praktycznym doświadczeniem wymaganym do realizacji pierwszego w historii Polski programu energetyki jądrowej. Pragniemy współpracować z lokalnymi dostawcami, pracownikami i społecznością, aby dostarczać czystą i niezawodną energię, której potrzebuje Polska

– powiedział John Howanitz, prezes globalnej jednostki biznesowej Nuclear, Security & Environmental w Bechtel.

W przyszłym tygodniu konsorcjum oraz Polskie Elektrownie Jądrowe planują podpisać umowę na usługi inżynieryjne.

W listopadzie 2022 roku polski rząd wybrał technologię Westinghouse AP1000 do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Obecnie trwają zaawansowane prace licencyjne i inżynieryjne w projekcie, który zapewni Polsce niezawodną, czystą i bezpieczną energię.

Reaktor AP1000 jest jedynym sprawdzonym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W Stanach Zjedonoczonych w elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, jeden z bloków AP1000 został już podłączony do sieci i produkuje energię na potrzeby systemu energetycznego, podczas gdy drugi blok niedawno zakończył wstępne ładowanie paliwa, a jego komercyjna eksploatacja jest planowana jeszcze w tym roku lub na początku 2024 roku.

Cztery bloki AP1000 osiągają obecnie rekordowe wskaźniki w zakresie dyspozycyjności i wydajności operacyjnej w Chinach, podczas gdy kolejne sześć jest w trakcie budowy. Technologia AP1000 została na początku tego roku wybrana przez Bułgarię do swojego nowego programu budowy reaktorów i jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowo–Wschodniej, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA