W ubiegłym roku KOWR przekazał nieodpłatnie prawie 8 tys. hektarów
W ciągu jedenastu miesięcy ubiegłego roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał nieodpłatnie ponad 7,5 tys. ha gruntów. Spośród tego 415 ha przekazano jednostkom samorządu terytorialnego. W miejscu przekazanych nieruchomości rolnych powstają m.in. szkoły, boiska, place zabaw, tereny sportu i rekreacji, jak również drogi, hydrofornie, przepompownie czy oczyszczalnie ścieków.
Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, upoważnia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwo do nieodpłatnego przekazywania gruntów na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.
Prócz tego KOWR w ubiegłym roku kontynuował współpracę m.in. z takimi instytucjami jak PGL Lasy Państwowe, Gospodarstwo Wodne “Wody Polskie”, Krajowy Zasób Nieruchomości czy spółka Centralny Port Komunikacyjny.
W związku z uporządkowaniem mienia Skarbu Państwa KOWR prowadził w ubiegłym roku wspólne działania z Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie”. W ich ramach ustalono, które z nieruchomości i składników mienia należącego do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa należy uznać za związane z gospodarką wodną, bądź za służące do realizacji zadań PGW „Wody Polskie”. W okresie od stycznia do października 2022 r. przekazano na ten cel 5,7 tys. ha.
W ramach kontynuowanej współpracy z Lasami Państwowymi KOWR przekazał działki przeznaczone na cele leśne i rolne. Z kolei Krajowemu Zasobowi Nieruchomości przekazano grunty o powierzchni 669 ha na cele budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego.
Prócz tego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi współpracę ze spółką Centralny Port Komunikacyjny. W jej ramach przekazano już 190 ha gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa niezbędnych do przeprowadzenia relokacji mieszkańców z terenów objętych tą inwestycją.
Samorządy
W okresie od stycznia do końca listopada KOWR przekazał 415 hektarów jednostkom samorządu terytorialnego. Od lat są one jednymi z głównych beneficjentów przekazywania gruntów przez KOWR. Jak podaje Waldemar Humięcki, dyrektor generalny Ośrodka:
Od 1992 roku do chwili obecnej otrzymały one ponad 60 tys. ha, na realizację zadań własnych. Nieodpłatne przekazanie gruntów może nastąpić na wniosek np. jednostki samorządowej, skierowany do właściwego oddziału terenowego KOWR. Na otrzymanych gruntach samorządy muszą realizować zadania precyzyjnie określone w umowie z KOWR. Jeśli nieruchomość w ciągu 10 lat od przekazania przez KOWR zostanie sprzedana lub zagospodarowana w inny sposób niż określony w umowie, KOWR może zażądać zwrotu aktualnej wartości pieniężnej tej nieruchomości.
Jak dodaje Humięcki, na uzyskanych przez samorządy lokalne gruntach powstają szkoły, boiska sportowe, place zabaw, tereny rekreacyjne, jak również obiekty użyteczności publicznej: hydrofonie, studnie głębinowe, przepompownie, oczyszczalnie ścieków czy drogi dojazdowe.
KOWR przekazał nieodpłatnie m.in. 21,8 hektarów pod budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Wartość nieruchomości została wyceniona na kwotę prawie 18,5 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć pod koniec 2028 r., a jej koszt to 700 milionów złotych. Będzie to największy szpital onkologiczny na Dolnym Śląsku.
MD