W globalnym rankingu kapitału intelektualnego Polska zajęła miejsce dopiero w trzeciej dziesiątce

11.10.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W 2023 roku Polska zajęła dopiero 26. miejsce w globalnym rankingu kapitału intelektualnego. Wyprzedziły nas takie pańtwa jak Estonia czy Czechy. Miejsce pierwsze zajęła Korea Południowa – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W rankingu 180 krajów w 2023 r. Polska uplasowała się na 26. miejscu z wynikiem 52,4, a więc powyżej średniego wyniku, który wyniósł 40. Liderem rankingu jest Korea Płd. z wynikiem 74,4. Drugie miejsce przypadło Japonii, a trzecie Chinom. Polskę wyprzedziło 12 krajów członkowskich UE, w tym Czechy, Słowenia i Estonia. Na niższej pozycji od naszej znalazły się nie tylko Litwa, Łotwa czy Węgry, ale także Kanada, Australia i Hiszpania.

Najniższy wynik zanotował Afganistan (16,9) i większość krajów afrykańskich. Autorzy indeksu podkreślają, że kraje, które zajęły wysokie pozycje w rankingu mają większe szanse na dalszy rozwój lub utrzymanie dobrej pozycji konkurencyjnej. Zwracają też uwagę, że o zdolnościach rozwojowych w obszarach opartych na wiedzy decydują przede wszystkim wysoki poziom edukacji i przedsiębiorczość, ale także zdrowa równowaga między sektorami produkcji i usług, ponieważ nadmierne oparcie rozwoju na usługach prowadzi do spadku dynamiki wzrostu i potencjalnej utraty wiedzy.

Czym jest kapitał intelektualny?

Pojęcie kapitału intelektualnego stosuje się najczęściej w odniesieniu do przedsiębiorstw, w których stanowi on zasoby niematerialne firmy, takie jak wiedza, doświadczenie i technologie, stanowiące o wartości, jakości i konkurencyjności. W ostatnich dekadach kapitał intelektualny zaczęto analizować także jako czynnik decydujący o rozwoju gospodarczym na poziomie krajowym, zwłaszcza krajów zaawansowanych technologicznie, opierających swój rozwój na wiedzy zgodnie z paradygmatem knowledge-based economy, a także tych, w których dokonuje się transformacja w tym kierunku. Podobnie jak wartość, produktywność i reputacja firmy zależą od wiedzy i umiejętności pracujących w niej ludzi, tak też efektywność i innowacyjność procesów zachodzących w nowoczesnych gospodarkach zależy od obecnych w niej zasobach wiedzy i umiejętności jej wykorzystania

– tłumaczą eksperci PIE.

Jak dodają, jako termin skupiający rozmaite niematerialne czynniki wzrostu oparte na wiedzy, kapitał intelektualny uwzględnia zarówno innowacje technologiczne, jak i społeczne; obejmuje szeroki zakres kategorii od kapitału ludzkiego przez osiągnięcia w dziedzinie badań po otoczenie strukturalne umożliwiające wdrażanie nowych rozwiązań. Według niektórych badaczy właściwie zdefiniowany miernik kapitału intelektualnego pozwala na spójne empiryczne wyjaśnienia wpływu szeroko rozumianego rozwoju technologicznego na wzrost produktu krajowego.

Dotychczas nie udało się skonstruować jednego spójnego miernika kapitału intelektualnego. Kilka instytucji międzynarodowych (ONZ, Bank Światowy, OECD, WEF) stosuje własne metody szacowania jego wartości, zaznaczają eksperci PIE.

Badania PIE wskazują na rosnącą świadomość znaczenia aktywów niematerialnych dla rozwoju i konkurencyjności firm wśród polskich przedsiębiorców (polskie firmy wydają na aktywa niematerialne równowartość ok. 8 proc. PKB), co daje szansę na wyższe miejsce Polski w rankingu kapitału intelektualnego w przyszłości. Warto wspierać firmy w tym obszarze inwestycji oraz zadbać o pozostałe filary kapitału intelektualnego na poziomie krajowym, zwłaszcza w obszarze nauki – nie tylko w wymiarze poziomu indywidulanych osiągnięć (kapitał ludzki), ale także powiązań instytucjonalnych w kraju i za granicą (kapitał organizacyjny i relacyjny).

– czytamy w Tygodniku.

MD/źródło: Tygodnik PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA