kopalnia węgla

Rząd zapowiada stworzenie stu centrów dystrybucyjnych węgla

10.06.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W najbliższy wtorek rząd ma przedstawić plan rozszerzenia działalności spółek Skarbu Państwa. Będą miały się odtąd zajmować również bezpośrednią sprzedaż węgla. Ma to na celu ograniczenie marż pośredników i doprowadzenie do obniżek cen węgla o co najmniej 30 proc. – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Według Müllera na skutek tego rozwiązania ceny węgla zaczną spadać już pod koniec czerwca.

We wtorek przedstawimy plan, już po posiedzeniu Rady Ministrów. On tam będzie dyskutowany. W gruncie rzeczy on polega na skróceniu łańcuchów dostaw, na przejęciu przez spółki Skarbu Państwa – na rozszerzeniu ich działalności o bezpośrednią sprzedaż węgla, co umożliwi znaczącą obniżkę ceny węgla, ponieważ w tej chwili pośrednicy-dystrybutorzy tworzą naprawdę duże marże, co powoduje tak wysoką cenę i ją chcemy zbić

– powiedział Müller w radiowej Jedynce.

Sprzedaż ma być prowadzona w ok. 100 centrach dystrybucyjnych. Müller dodał, że jeśli to nie wystarczy, to rząd będzie szukał innych, dodatkowych rozwiązań.

Dodał, że rząd spodziewa się, że na skutek tych działań ceny węgla spadną o kilkadziesiąt procent – nawet powyżej 30 proc. Obniżka cen ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu:

Ten spadek cen będziemy pewnie widzieć stopniowo od końca czerwca przez kolejne tygodnie, przez nowe dostawy węgla do Polski, bo ściągamy węgiel z Kolumbii i z RPA, z Australii, z różnych krajów na świecie po to, aby uzupełnić te zapasy

– podkreślił.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA