Produkcja przemysłowa w kwietniu niższa niż oczekiwano. Analitycy twierdzą, że to dobry znak

20.05.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W kwietniu produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 13 proc. w porównaniu z kwietniem 2021 roku. Spadła natomiast o 11,3 proc. w ujęciu miesięcznym – podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tymczasem analitycy spodziewali się znacznie wyższego odczytu – 16,1 proc. rok do roku.

Według GUS w kwietniu najbardziej, bo o 27,3 proc. zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią. Zwiększyła się również produkcja dóbr inwestycyjnych i zaopatrzeniowych, zmniejszyła zaś, o 1,2 proc., produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych.

W całym okresie od stycznia do kwietnia produkcja sprzedana polskiego przemysłu była o 15,1 proc. wyższa w porównaniu z takim samym okresem 2021 roku.

Wzrost produkcji w kwietniu na poziomie zbliżonym do odczytu prognozowali ekonomiści mBanku. Przed danymi opublikowanymi przez GUS wskazywali:

Nieustannie powtarzamy, że obserwowany wystrzał produkcji powyżej trendu jest nie do utrzymania. Prognozujemy wzrost produkcji sprzedanej przemysłu na 12,6 proc. rok do roku.

Ich zdaniem jednak niższe niż oczekiwane dane o produkcji mogą być dobrym znakiem dla polskiej gospodarki:

Natomiast według analityków banku PKO BP bardzo wysoki odczyt może być argumentem dla RPP za kolejną dużą podwyżką stóp procentowych.

Ekonomiści ING wskazują na potencjalne przyczyny niższego tempa wzrostu w polskim przemyśle:

Niektóre branże notowały problemy w zaopatrzeniu w materiały do produkcji. Głównym ryzykiem dla perspektyw przemysłu są zaburzenia w łańcuchach dostaw w konsekwencji działań militarnych na Wschodzie oraz polityką Zero-Covid w Chinach. Szok cenowy, związany z agresją Rosji na Ukrainę nadal oznaczał podwyższone ceny surowców energetycznych. Jednocześnie wyraźnie rosną ceny w przetwórstwie żywności.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA