Ponad 60 proc. pracowników IT dostało podwyżkę w 2021 roku

01.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Z powodu pandemii w 2020 roku tylko 14 proc. ekspertów z branży IT dostało podwyżkę. W tym roku ta liczba zwiększyła się czterokrotnie (do 61 proc.) – podaje Devire w najnowszym raporcie „Branża IT 2021/22”.

Wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń spodowone przez pandemię trwało krótko:

Już jesienią 2020 roku obserwowaliśmy powrót presji płacowej, a stawki zaczęły kilkukrotnie przekraczać te sprzed pandemii

– powiedziała Agata Miller z Devire.

Pandemia wywołała falę zapotrzebowania na rozwiązania chmurowe, a tym samym na specjalistów którzy je dostarczają dla biznesu oraz na analityków zbierających, opracowujących i przetwarzających dane. W dobrej sytuacji są także eksperci odpowiedzialni za bezpieczeństwo sieci i za rozwój aplikacji mobilnych. Pracownicy na tych stanowiskach zarabiają nawet 30 tys. złotych miesięcznie.

Kandydaci uczestniczą teraz w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie i niektórzy otrzymują nawet kilkanaście ofert pracy w tygodniu. Często zdarza się więc, że obecny pracodawca składa pracownikowi kontrofertę. Ta z kolei zazwyczaj zakłada podwyżkę. W roku 2021 odnotowaliśmy znaczące wzrosty wynagrodzeń w branży IT, gdzie każdy specjalista bez względu na poziom stanowiska mógł liczyć na 10-15 proc. podwyżkę. Wynika to przede wszystkim z rosnącego popytu na polskie usługi i produkty IT. W konsekwencji pracodawcy muszą jeszcze intensywniej walczyć o pracowników, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów

– komentuje Agata Miller z Devire.

Według opublikowanych przez Komisję Europejską danych Digital Economy and Society Index, prawie 50 proc. polskich firm ma dziś problemy z rekrutacją talentów z sektora ICT. Popyt na specjalistów od lat przewyższa podaż.

Dla zdecydowanej większości ekspertów z sektora technologii informacyjnych głównym motywatorem do zmiany pracy jest wynagrodzenie – przyznaje tak 62 proc. ankietowanych. I pomimo, że przytłaczająca większość jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia (91 proc.), to aż 42 proc. badanych planuje zmienić pracę w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Wciąż jest wielu pracodawców, którzy – choćby kosztem niższych zysków – są w stanie dopłacić za odpowiednie kompetencje. Nawet firmy posiadające sztywną politykę wynagrodzeń i podwyżek w 2021 roku „odkręcały kurek” dla zespołów IT, w obawie o utratę pracowników (a i to nie zawsze gwarantowało sukces). Pracodawcy powinni zatem dobrze zaplanować swoje budżety, bo apetyt płacowy ekspertów z branży IT rośnie. Aż 85 proc. pracowników, którzy dostali podwyżkę w ciągu ostatniego roku, nadal ma wyższe oczekiwania finansowe

– komentuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA