Polska z prawie najniższym bezrobociem w UE

02.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Bezrobocie w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej, podaje Eurostat. Stopa bezrobocia wynosi w naszym kraju 3,4 proc., a bez pracy jest 574 tys. obywateli. Mniejsze bezrobocie jest tylko w Czechach, Holandii i Niemczech. Prócz tego Polska wyróżnia się także dużą stabilizacją na rynku pracy.

Również w innych krajach UE kryzysie wywołanym przez pandemie powoli spada bezrobocie. Wg danych Eurostatu wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w październiku w krajach strefy euro wyniosła średnio 7,3 proc. Miesiąc wcześniej była na poziomie 7,4 proc. Trend spadkowy został zapoczątkowany już w lutym, gdy osiągnięto szczyt bezrobocia na poziomie 8,2 proc. Natomiast od czerwca bezrobocie w strefie euro spada co miesiąc o 0,1 pkt. proc.

Wyraźnie widać różnicę między krajami strefy euro, a tymi które nie przyjęły wspólnej waluty. Średnia unijna jest bowiem znacznie lepsza niż dla strefy euro i wynosi 6,7 proc.

W Polsce bezrobocie od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie zaledwie 3,4 proc. W październiku bezrobotnych było 574 tys. Lepiej jest tylko w trzech krajach. W Czechach stopa bezrobocia jest na poziomie 2,6 proc., w Holandii 2,9 proc., a w Niemczech prawie tyle co w Polsce – 3,3 proc.

Zaraz za Polską znajdują się Węgry z wciąż niską stopą bezrobocia na poziomie 3,9 proc. O wiele w gorszej sytuacji jest Austria (5,8 proc.), Dania (5,1 proc.) i Francja (7,6 proc.).

Natomiast największe i aż dwucyfrowe bezrobocie w UE panuje w Hiszpanii i Grecji. W pierwszym kraju bez pracy jest aż 14,5 proc. obywateli (ponad 3,4 mln osób), a w drugim 12,9 proc. W całej UE bez pracy jest 14,3 mln obywateli.

Co ciekawe, wg GUS bezrobocie w Polsce wynosi prawie o 2 pkt. proc. więcej niż wg Eurostatu, bo aż 5,5 proc. Natomiast z danych MRiPS wynika, że na końcu października 2021 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 912,3 tys. bezrobotnych.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA