Polska ma problem z AI: choć zainteresowanie rośnie, specjalistów jest jak na lekarstwo
W 2022 roku luka na rynku IT sięgnęła 147 tysięcy osób, a odsetek zatrudnionych w tej branży jest niższy niż średnia UE – zwłaszcza w sztucznej inteligencji. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, od 2020 r. do I połowy 2023 r. nadano w Polsce około 19 tys. doktoratów, z czego tylko 207 dotyczyło AI. To kropla w morzu potrzeb. Ponadto liczba absolwentów kierunków informatycznych stale spada.
Niedobór specjalistów AI
W 2022 roku ponad 9 tys. osób zdobyło licencjat z technologii informacyjnych – to ścisła europejska czołówka, zaraz za Wielką Brytanią, Niemcami i Turcją. Tyle że Polska to jeden z nielicznych krajów w Europie, gdzie liczba absolwentów kierunków ICT spada. W latach 2012-2022 liczba nowych absolwentów studiów licencjackich na tych kierunkach spadła aż o 15 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny alarmuje: mniej studentów to w przyszłości mniej ekspertów zdolnych tworzyć przełomowe rozwiązania AI, co może zahamować nasze ambicje badawczo-rozwojowe.

Bardziej konsumujemy, niż kreujemy AI
Sektor IT trzyma gospodarkę – generuje 8 proc. PKB – ale w AI Polska bardziej konsumuje, niż kreuje. Firmy wydają na badania i rozwój mniej niż unijna średnia, a inwestycje venture capital są u nas mizerne.
Efekt? Wdrażamy cudze pomysły, zamiast wymyślać własne. PIE wskazuje, że bez większych nakładów na edukację, współpracę uczelni z biznesem i finansowanie ryzykownych projektów – w tym dostępu do mocy obliczeniowych – Polska nie nadgoni liderów.
Konieczne jest nie tylko zwiększenie inwestycji w edukację i badania, ale także stworzenie warunków, które umożliwią skuteczny rozwój technologii AI w Polsce. Kluczowym wyzwaniem pozostaje niedobór specjalistów oraz – w coraz większym stopniu – studentów wybierających ścieżkę kariery w tej dziedzinie. Aby temu zaradzić, potrzebna jest lepsza współpraca między uczelniami a sektorem prywatnym, oferująca studentom i młodym naukowcom atrakcyjne ścieżki rozwoju, zarówno akademickiego, jak i biznesowego. Jednocześnie rozwój AI wymaga dostępu do mocy obliczeniowych oraz finansowania innowacyjnych, ryzykownych przedsięwzięć. Obecnie brakuje w Polsce mechanizmów, które zachęcałyby do inwestycji w ambitne projekty technologiczne
– oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz też: Polskie AI w mObywatelu. Czy sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych?
Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE