Ładowanie samochodu elektrycznego

Polska jest drugim największym eksporterem akumulatorów elektrycznych na świecie

13.10.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Komisja Europejska w ramach pakietu Fit for 55 chce ograniczyć emisje samochodów osobowych o 55 proc. do 2030 r., a w 2035 r. osiągnąć zerową wartość. To niemożliwe bez inwestowania w elektromobilność. Zyska na tym polski przemysł – nasz kraj właśnie stał się drugim największym eksporterem akumulatorów elektrycznych na świecie po Chinach – czytamy w tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zielona transformacja to duża szansa dla polskiego przemysłu. Według International Trade Centre w 2021 r. Polska stała się drugim największym eksporterem akumulatorów elektrycznych na świecie po Chinach. Wartość naszego eksportu wyniosła 8,7 mld USD i odpowiadała za 8,8 proc. światowego handlu.

Oznacza to, że wyprzedziliśmy pod tym względem Koreę Południową oraz Niemcy. Od tego czasu zrealizowano lub wdrożono nowe inwestycje – koncern LG otworzył fabrykę baterii we Wrocławiu, a SK Nexilis rozpoczęło inwestycję w Stalowej Woli.

Źródło: Tygodnik PIE

Cele klimatyczne

Rozwój elektromobilności będzie wymagał m.in. rozbudowy sieci energetycznych – auta w domach będą ładowane głównie w godzinach wieczornych, czyli w szczycie zużycia energii. Będzie to wymagać dodatkowych inwestycji w sieci i lepszego zarządzania zużyciem przez krajowych operatorów.

Realizacja celów klimatycznych będzie wymagać dokładniejszego kontrolowania firm motoryzacyjnych. W 2015 r. w USA wybuchła afera Volkswagena (tzw. dieselgate). Reuters wskazuje, że niemiecka firma złamała normy środowiskowe – celowo zainstalowała oprogramowanie, które zmniejszało emisje w trakcie testów. Na drodze auta mogły emitować tlenki azotu nawet 40-krotnie ponad dopuszczalny limit. NY Times twierdzi, że manipulacja dotyczyła 11 mln samochodów między 2009 r. a 2015 r. Efektywne osiągnięcie celów klimatycznych wymaga nie tylko wprowadzenia przepisów, ale także kontrolowania ich wprowadzania w życie.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA