Jacht Axioma

Po raz pierwszy jacht rosyjskiego oligarchy zostanie zlicytowany na aukcji

29.07.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Zajęty jacht Axioma wart 75 milionów dolarów, należący wcześniej do rosyjskiego miliardera naftowego stał się pierwszym przejętym statkiem, który zostanie wystawiony na aukcji przez władze Gibraltaru.

Pierwszy superjacht odebrany po inwazji na Ukrainę jednemu ze związanych z Putinem oligarchów zostanie w przyszłym miesiącu sprzedany na aukcji.

Axioma była własnością miliardera Dmitrija Pumpjańskiego. To na niej m.in. swoje 19. urodziny świętowała Kendall Jenner, amerykańska modelka i influencerka. W imprezie uczestniczyły także inne znane osobistości, w tym Lewis Hamilton, kierowca Formuły 1.

Jacht o długości 236 stóp został zajęty przez władze Gibraltaru w marcu. Stało się to po tym, jak JPMorgan złożył pozew w tamtejszym Sądzie Najwyższym. Bank zażądał zabezpieczenia pożyczki w wysokości 18 milionów funtów po tym, jak Pumpjański został objęty sankcjami Wielkiej Brytanii i UE.

Oligarcha był prezesem OAO TMK, przedsiębiorstwa produkującego rury stalowe zaopatrującego rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Gazprom.

Pierwsza taka aukcja

Superjacht Axioma to pierwszy spośród wielu skonfiskowanych luksusowych jachtów rosyjskich oligarchów, który został wystawiony na sprzedaż. Statek o wartości 75 milionów dolarów zostanie sprzedany przez Sąd Admiralicji w Gibraltarze na prywatnej aukcji 23 sierpnia, podaje Boat International.

JPMorgan zdobył nakaz sądowy, który zezwolił na zajęcie Axiomy. Luksusowy jacht motorowy będzie teraz licytowany bez ceny wywoławczej, ale jest mało prawdopodobne, że wycena osiągnie poziom wartości rynkowej – czyli aż 75 milionów dolarów. Bez wątpienia zostanie jednak sprzedany za więcej niż 13 milionów dolarów należnych bankowi.

Axioma dysponuje otwartą antresolą, windą i barem przy basenie, a także centrum fitness, kinem, łaźnią parową, sauną i gabinetami masażu. Sześć luksusowych kabin na głównym pokładzie pomieścić może 12 osób. W sumie jacht liczy aż 6 pięter.

Kim jest Pumpjański?

Właściciel jachtu, zaczynał jako handlarz metalami, wspinał się po szczeblach kariery, zarządzając kilkoma fabrykami metali, a następnie przejął Fabrykę Rur Sinarski. W końcu osiągnął wielki sukces, przejmując konglomerat rurowy TMK i stając się jego stuprocentowym właścicielem, po wykupieniu udziałów swoich partnerów.

Ostateczne losy Axiomy poznamy w przyszłym miesiącu, 23 sierpnia. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany do Sądu Admiralicji; do tego czasu jacht pozostaje zacumowany w Gibraltarze.

Zobacz też: Większość polskich firm całkowicie opuściło Rosję

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA