PKN Orlen czołową firmą Europy Środkowo-Wschodniej

19.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Już po raz 16 firma Coface przygotowała ranking TOP 500 CEE stanowiący zestawienie czołowych firmy Europy Środkowo-Wschodniej, według obrotów osiągniętych w 2020 r.

W zeszłym roku obroty 500 największych firm spadły o 3,3 proc. – do 667 mld euro.

Po raz kolejny już to polskie firmy okazały się najsilniejsze. Zaraz za nimi znajdują się czeskie i węgierskie.

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje PKN Orlen – i to mimo, że obroty firmy spadły o 23 proc. Drugie miejsce zajęła czeska Skoda Auto, a dzięki wzrostowi obrotów Jeronimo Martins wskoczył na trzeci stopień podium.

Polskie firmy stanowią aż 32 proc. znajdujących się w zestawieniu. Jest to w sumie 161 firm (2 mniej niż zeszłym roku). Ich łączne przychody zmniejszyły się o 0,1 proc., do 258,2 mld euro w 2020 r., a zyski netto spadły o 20,6 proc.

Polska jest krajem najbardziej zróżnicowanym w rankingu, jeśli chodzi o strukturę sektorową, chociaż przoduje sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych, z którego pochodzi 16,8 proc. firm i który odpowiada za 21,6 proc obrotów polskich firm w zestawieniu

Najsilniejsze sektory gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej zachowały swoją pozycję. Wciąż najmocniejszy jest sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych, za którym znajduję się przemysł motoryzacyjny i transportowy. Na trzeciej lokacie plasuje się handel. Te trzy sektory wytwarzają prawie 54 proc. wszystkich przychodów.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA