Ogólnoświatowy strajk pracowników Amazona – także w Polsce

23.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Przy okazji zbliżającego się Czarnego Piątku oraz Cyber Poniedziałku koalicja Make Amazon Pay zapowiada zorganizowanie skoordynowanych strajków i protestów w ponad 20 krajach z całego świata.

Strajki mają objąć zarówno magazyny, fabryki jak i centra logistyczne. We Włoszech mają strajkować kierowcy dostarczający towar, we Francji pracownicy magazynów, w RPA – budujący nowe obiekty Amazona.

Strajki z okazji Black Friday zapowiadane są w Polsce i innych europejskich krajach: na Słowacji, w Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Poza Europą mają odbyć się także w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Turcji, Argentynie, Meksyku, Brazylii, Bangladeszu, Indiach i Kambodży.

Koalicja Make Amazon Pay powstała rok temu, właśnie podczas Czarnego Piątku. Od tego momentu koalicja rozrosła się o ponad 70 związków zawodowych.

Wybór terminu Make Amazon Pay tłumaczy tym, że Black Friday i Cyber Monday, jako największe wydarzenia sprzedażowe w roku, łączą się z dłuższymi godzinami pracy i zwiększonymi limitami, a tym samym – z większym ryzykiem wypadku przy pracy.

Pracownicy żądają przede wszystkim wzrostu płac, które na ten moment nie pokrywają ich zdaniem kosztów utrzymania. MAP oskarża Amazona także o utrudnianie działania związków zawodwych i o płacenia unikanie podatków.

Źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA