Nvidia dołącza do ścisłego grona amerykańskich gigantów. Na moment wyprzedziła nawet Apple

10.06.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W ubiegłym roku Nvidia została trzecią amerykańską firmą, której rynkowa wycena przekroczyła wartość 3 bilionów dolarów. Wcześniej osiągnęły to jedynie Microsoft i Apple.

Od półtora roku za oceanem inwestorzy kupują w pierwszej kolejności akcje tych firm, które wedle prognoz mają najwięcej zarabiać na rozwoju i upowszechnieniu AI. Niecały rok temu Apple osiągnął jako pierwsza firma w historii rynkową wartość 3 bilionów dolarów. W styczniu to samo udało się osiągnąć Microsoftowi.

Teraz do tego grona dołączyła Nvidia, która ma ponad 70 proc. udziałów w światowej produkcji chipów wykorzystywanych w modelach AI. Tylko od początku tego roku roku akcje firmy podrożały ponad 140 procent. To najszybsze tempo spośród największych korporacji notowanych na światowych giełdach. Nvidia na krótko wyprzedziła nawet Apple, stając się drugą najcenniejszą firmą na świecie.

W ciągu ostatniego roku ceny akcji Nvidii wzrosły o ponad 200 procent. Producent chipów z Doliny Krzemowej, jest głównym dostawcą procesorów graficznych, które są komponentami przystosowanymi do zadań AI, takich jak uczenie maszynowe. Po rozkwicie AI, firmy technologiczne ścigały się, by zdobyć procesory graficzne Nvidii, co doprowadziło do potrojenia ich sprzedaży. W związku z tak silną pozycją Nvidii na rynku, amerykański Departament Sprawiedliwości zamierza sprawdzić czy naruszyła ona przepisy antymonopolowe.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA