Waszyngton rozpoczyna walkę z monopolem w branży AI. Na pierwszy ogień idą Nvidia, Microsoft i OpenAI

06.06.2024
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Federalne organy regulacyjne osiągnęły porozumienie, które umożliwia im kontynuowanie dochodzeń antymonopolowych w sprawie dominującej roli jaką Microsoft, OpenAI i Nvidia odgrywają w branży sztucznej inteligencji.

Porozumienie oznacza większą kontrolę wobec sztucznej inteligencji ze strony Departamentu Sprawiedliwości i Federalnej Komisji Handlu. Obie agencje stoją na czele wysiłków administracji Bidena mających na celu ograniczenie władzy największych firm technologicznych. Przez wiele miesięcy Nvidia, Microsoft i OpenAI unikały kontroli regulacyjnej ze strony Waszyngtonu. Zaczęło się to zmieniać pod koniec 2022 r., gdy na scenę wkroczyła generatywna sztuczna inteligencja, która może tworzyć tekst, zdjęcia, filmy i dźwięk przypominające ludzkie.

Zgodnie z porozumieniem Departament Sprawiedliwości ma sprawdzić czy przepisy antymonopolowe złamała Nvidia. Producent chipów z Doliny Krzemowej, jest głównym dostawcą procesorów graficznych, które są komponentami przystosowanymi do zadań AI, takich jak uczenie maszynowe. Po rozkwicie AI, firmy technologiczne ścigały się, by zdobyć procesory graficzne Nvidii, co doprowadziło do potrojenia ich sprzedaży. W ciągu ostatniego roku ceny akcji Nvidii wzrosły o ponad 200 procent, a kapitalizacja rynkowa firmy po raz pierwszy przekroczyła w środę 3 biliony dolarów, przewyższając Apple.

Z kolei Federalna Komisja Handlu ma odegrać wiodącą rolę w dochodzeniu wobec postępowania OpenAI (ChatGPT) oraz Microsoftu który zainwestował 13 miliardów dolarów w OpenAI. Wcześniej, w lipcu ubiegłego roku, komisja wszczęła dochodzenie w sprawie tego, czy gromadzenie danych przez OpenAI wyrządziło szkodę konsumentom. Z kolei w styczniu rozpoczęła szerokie dochodzenie w sprawie strategicznych partnerstw między gigantami technologicznymi a start-upami AI. Chodzi m.in. o inwestycję Microsoftu w OpenAI oraz Google i Amazona w Anthropic, kolejną młodą firmę zajmującą się sztuczną inteligencją.

W zeszłym miesiącu w Waszyngtonie grupa senatorów opublikowała zalecenia legislacyjne dotyczące sztucznej inteligencji. Wezwała też do przeznaczania 32 miliardów dolarów rocznie na wspieranie amerykańskiego przywództwa w tej technologii.

Stany Zjednoczone pozostają w tyle za Europą w zakresie regulacji sztucznej inteligencji. Urzędnicy Unii Europejskiej uzgodnili w zeszłym roku przełomowe zasady regulujące szybko rozwijającą się technologię, koncentrując się na najbardziej ryzykownych sposobach jej wykorzystania.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA