Kontenerowiec

Niemiecka gmina chce powstrzymać budowę portu kontenerowego w Świnoujściu

09.08.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Gmina Heringsdorf (niemiecka część wyspy Uznam) jest w trakcie przygotowywania działań prawnych mających na celu niedopuszczenie do budowy przez Polskę portu kontenerowego w Świnoujściu – informuje niemiecka agencja DPA.

Burmistrz Heringsdorfu Laura Isabelle Marisken zleciła polskiemu adwokatowi wystąpienie o pełny wgląd do akt administracyjnych w związku z budową przez Polskę portu kontenerowego w Świnoujściu oraz o dopuszczenie niemieckiej gminy do polskiej procedury wydawania zezwoleń – informuje agencja DPA.

Jeśli odwołanie zostanie odrzucone albo nie zostanie uwzględnione przez polską administrację pomimo obszernego uzasadnienia, niezwłocznie wniesiemy poprzez adwokata pozew do właściwego sądu administracyjnego w Świnoujściu

– poinformowała niemiecka gmina, obejmująca takie nadbałtyckie kurorty jak Ahlbeck czy Bansin.

Konflikt interesów

Do głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu będą mogły wpływać frachtowce oceaniczne o dużym zanurzeniu, co oznacza, że port będzie stanowił istotny punkt przeładunkowy na Bałtyku. Wiosną podjęto także decyzję o wytyczeniu nowego toru podejściowego, który ma omijać niemieckie wody.

Strona polska przedłożyła na początku roku Meklemburgii-Pomorzu Przedniemu (niemiecki kraj związkowy) ocenę oddziaływania na środowisko. Zgodnie z nią inwestycja nie będzie oddziaływać transgranicznie.

Mimo to, niemiecka gmina Heringsdorf wezwała do zbadania potencjalnego wpływu inwestycji na turystykę na wyspie Uznam. Wyraziła także obawy związane z „groźba ewentualnych wypadków w pobliżu plaż” – pisze agencja.

Ponadto, burmistrz Marisken przekonuje, że projekt

Stworzy tu nieodwracalne fakty i po obu stronach granicy dojdzie do ogromnego i nieodwracalnego zniszczenia przyrody

Także niemiecki rząd, gminy i stowarzyszenia krytycznie odnoszą się do polskiej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA