Berlin

Niemcy: Szczyt inflacji został już osiągnięty?

29.07.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Wciąż zmniejsza się odsetek firm, które chcą podnosić ceny w najbliższych trzech miesiącach. Należy się spodziewać również stopniowego spadku inflacji – wynika z ankiety Instytutu Gospodarczego Ifo w Monachium,

Najprawdopodobniej ceny będą nadal rosły, ale tempo ulegnie spowolnieniu. Inflacja osiągnęła więc prawdopodobnie swój szczyt i w drugiej połowie roku powinna zwalniać

– poinformował Timo Wollmershäuser, odpowiedzialny w monachijskim instytucie za badania dotyczące koniunktury.

Szacunki te oparte są o oczekiwania firm, które znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach towarów kilka miesięcy później. W porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosły w lipcu o 0,9 procent.

Zachowania konsumenckie

Wysoka inflacja wpłynęła znacząco na zmianę konsumenckich zachowań Niemców. Zaciskają oni mocniej pasa, jeśli chodzi o produkty codziennego użytku, takie jak żywność czy produkty do pielęgnacji ciała. Decydują się też na tańsze produkty w przypadku np. odzieży.

Po raz pierwszy od zjednoczenia Niemiec stopa inflacji w kraju jest tak wysoka. Podobne wartości w RFN występowały ostatni raz zimą 1973/1974 roku. Wówczas związane to było z kryzysem naftowym i wysokimi cenami ropy.

Zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych HICP (oblicza się go na podstawie przeciętnego koszyka towarów i usług), który jest ważny dla polityki finansowej Europejskiego Banku Centralnego EBC, w lipcu w Niemczech o 8,5 procent wyższy niż przed rokiem.

Zobacz też: Presja wobec Niemiec przynosi efekt? Berlin zaczyna rozważać przedłużenie atomu

MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA