Niemcy boją się wojny handlowej z Chinami
Chińska gospodarka jest silnie powiązana z państwami zachodu. W przypadku konfliktu o Tajwan i zerwania relacji z Pekinem, dla Niemiec koszty tego posunięcia byłyby ogromne – większe, niż w przypadku Brexitu.
Z badań niemieckiego instytutu IFO wynika, że wojna handlowa z Chinami kosztowałaby Niemcy blisko sześć razy więcej niż brexit. Najwięcej straciłby niemiecki przemysł motoryzacyjny. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Bawarskiego Stowarzyszenia Biznesu (VBW).
Miliardy strat
Tylko w tej branży nastąpiłaby utrata wartości o około 8,5 procent, czyli 8,306 mld dolarów. Mocno ucierpiałyby również firmy produkujące sprzęt transportowy (-1,529 mld dolarów) oraz producenci maszyn (-5,201 mld dolarów).
De-globalizacja sprawia, że stajemy się biedniejsi. Przedsiębiorstwa nie powinny, jeśli nie muszą, odwracać się od ważnych partnerów handlowych, ale równolegle powinny opierać się na tym, co mogą otrzymać od innych krajów, aby zmniejszyć jednostronne i krytyczne zależności od określonych rynków i reżimów autorytarnych
– twierdzi współautorka badania Lisandra Flach.
Eksperci IFO twierdzą ponadto, że jeśli Niemcy, jako kraj eksportujący, chcą od nowa ustanowić swój model biznesowy, nacjonalizacja łańcuchów dostaw nie jest rozwiązaniem, które pomoże gospodarce.
Bardziej obiecujące jest zawieranie strategicznych partnerstw i umów o wolnym handlu z podobnie myślącymi narodami, takimi jak USA. Taki powinien być cel niemieckiej i europejskiej polityki gospodarczej
– powiedział współautor analizy Florian Dorn.
Częściowo pomocna umowa handlowa z USA
Niemiecka gospodarka obawia się dalszego zaostrzenia konfliktu między jej najważniejszym partnerem handlowym, czyli Chinami, a Tajwanem. Po wizycie na Tajwanie spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, Pekin od czwartku (4.8.2022) prowadzi manewry w pobliżu wyspy, do której rości sobie prawo. W efekcie coraz donośniejsze są głosy, że Niemcy nie powinny uzależniać się od Chin w takim stopniu jak od rosyjskiego gazu.
Chiny są zdecydowanie najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. Wymiana towarów między oboma krajami w roku 2021 miała wartość około 245 mld euro. Eksperci IFO w swoim badaniu przeprowadzili symulację pięciu scenariuszy, m.in. oddzielenie się państw zachodnich od Chin, połączone z umową handlową między UE a USA.
Takie porozumienie mogłoby złagodzić negatywne skutki oddzielenia się Zachodu od Chin dla gospodarek Niemiec i USA. Nie mogłaby jednak ich w pełni zrekompensować. Szacowane zyski w relacjach handlowych z USA przyniosłyby koszty netto na podobnym poziomie co spodziewane koszty brexitu.
Zobacz też: Niemiecka prasa krytykuje rząd w Berlinie za to, że woli „brudny węgiel” od atomu
MD/źródło: Deutsche Welle