Najnowsze dane GUS: Wzrost polskiego PKB w 2022 wyraźnie zwolnił, ale i tak jest wyższy od prognoz
W 2022 roku Produkt krajowy brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 4,9 proc. – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W 2021 roku wzrost wynosił 6,8 proc., z kolei w pandemicznym 2020 odnotowano spadek polskiego PKB.
Wynik polskiej gospodarki i tak jest wyższy od prognoz, które zakładały wzrost o 4,8 proc.
Jak zwracają uwagę analitycy Pekao, w czwartym kwartale PKB wzrósł o ok. 2,2-2,3 proc. rok do roku. W tym samym okresie mieliśmy też do czynienia z wyjątkowo słabym wynikiem konsumpcji prywatnej – ok. – 1,5 proc. r/r. Na dużym plusie były za to inwestycje – nawet 5,2 proc. r/r.
Polska gospodarka zakończyła 2022 r. większa o 4,9 proc. Dane GUS wskazują, że był to w dużej mierze efekt wzrostu zapasów. Solidnie rosły też wydatki konsumpcyjne, szczególnie wśród dóbr pierwszej potrzeby. To oczywiście efekt napływu migrantów z Ukrainy
– komentują najnowsze dane eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jak zwraca uwagę Jakub Rybacki z PIE, na tle państw UE wciąż jest to wynik bardzo wysoki:
Prognozy na 2023
Zdaniem PIE nadchodzące kwartały przyniosą zdecydowanie słabsze wyniki. Na I kwartał ma przypaść najtrudniejszy moment. Wtedy to wzrost PKB spadnie poniżej 0, proc. W kolejnych dwóch kwartałach wzrost ma być zbliżony do 1 proc.
Zdaniem PIE, wzrost gospodarczy zacznie przyśpieszać dopiero pod koniec IV kwartału:
Będzie to efekt poprawy koniunktury w Europie oraz ruszenia inwestycji publicznych. Perspektywy są jednak niepewne, a istotnym zagrożeniem jest zastój w budownictwie z uwagi zamrożenie rynku kredytowego
Zobacz też: GUS opublikował najnowsze dane gospodarcze
MD