Pies wyglądający przez okno zimą

Nadchodzą mrozy. Kilka praktycznych rad na temat oszczędnego radzenia sobie z zimnem

07.10.2022
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

Najbliższa zima dla wielu z nas może być najtrudniejszą od lat – i to nie tyle z powodu zapowiadanych mrozów, co szczególnie wysokich cen energii. Warto się do tego zawczasu przygotować, by zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy kilka prostych kroków.

Jak prawidłowo ogrzewać mieszkanie?

Prawidłowe ogrzewanie nie koniecznie oznacza, że w każdym pomieszczeniu powinna być taka sama temperatura. Każdy stopień wzrostu temperatury w pomieszczeniu zwiększa bowiem zapotrzebowanie na energię o sześć procent. Dlatego warto np. obniżać temperaturę w sypialni w ciągu dnia lub w salonie w nocy.

Z drugiej strony jednak, pod względem ekonomicznym przeciwskuteczne jest włączanie i wyłączanie całego ogrzewania. Takie chłodzenie ścian sprzyja powstawaniu pleśni na ścianach.

Grzejniki powinny być wyraźnie odsłonięte – i nic nie powinno na nich leżeć.

Dlatego też warto pomyśleć o instalacji termostatów z funkcją programowania, które o określonej godzinie ogrzewają pomieszczenia do konkretnej temperatury.

Pomocne jest zamykanie drzwi między pomieszczeniami o różnych temperaturach a także odpowietrzanie grzejników. Żeby te ostatnie mogły rozprowadzać ciepłe powietrze po całym pomieszczeniu, nie należy ich zasłaniać meblami czy firankami. Minimalna odległość powinna wynosić w takim przypadku 30 cm.

Odpowiednia izolacja

W celu zatrzymania ciepła w środku, należy dobrze uszczelnić okna i drzwi. Aż 7 procent energii oszczędzania możemy zaoszczędzić, poprzez uszczelnianie ram okiennych specjalną taśmą z pianki lub gumy. W celu sprawdzenia, czy okna są szczelne, można użyć świecy – jeśli powietrze przechodzi, to płomień świecy będzie się poruszał.

Dzięki dodatkowej warstwie powietrza okna z podwójnymi szybami izolują znacznie lepiej niż te z pojedynczymi. Te ostatnie można jednak w prosty sposób „ulepszyć” przy pomocy cienkiej, przezroczystej płyty pleksi. Ważne, by była ona nieco większa niż szyba okienna. Można ją przymocować np. przy pomocy taśmy samoprzylepnej. W ten sposób powstanie dodatkowa przestrzeń izolująca. Taką samą funkcję, chociaż nieco słabiej, pełnią także zasłony, rolety i żaluzje – im grubszy materiał, tym lepsza izolacja.

Uszczelnianie ram okiennych specjalną taśmą z pianki lub gumy pozwala zaoszczędzić około siedmiu procent energii ogrzewania.

Warto też pamiętać o uszczelnieniu drzwi domów i mieszkań, w czym również mogą pomóc grube zasłony, a jeszcze lepsze będą przeznaczone do tego uszczelki w ościeżnicy i ruchome uszczelniacze między drzwiami a podłogą.

Wietrzenie – nie poprzez uchylone okna

Nawet zimą nie można zapominać o wietrzeniu – im wyższa wilgotność i niższa temperatura, tym większe ryzyko pleśni. Dlatego dobrze jest otworzyć okno po kąpieli, ale także w sypialni zaraz po przebudzeniu.

Co szczególnie istotne – w zimnych porach roku nie należy wietrzyć pomieszczeń poprzez uchylanie okien. W ten sposób z domu ucieka znacznie więcej ciepła, niż w przypadku zwykłego wietrzenia.

Przy szerokim otwieraniu okien na 5 do 10 minut utracie ulega około 10-20 procent ciepła z ogrzewania. Przy ciągłej wentylacji uchylonymi oknami straty są znacznie większe.

W zimnych porach roku należy wietrzeć pomieszczenia poprzez szerokie otwarcie okien na 5 minut do czterech razy dziennie

Bardziej opłacalne jest krótkie wietrzenie w ciągu dnia. Najlepiej otwierać szeroko okna od dwóch do czterech razy dziennie i tworzyć jak największy przeciąg – na pięć minut w zimnych miesiącach zimowych i dziesięć minut w okresie przejściowym.

Zobacz też: MAP: Węgla z importu już jest dużo, a będzie jeszcze więcej

MD/źródło: DW

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA