kopalnia węgla

MAP: Węgla z importu już jest dużo, a będzie jeszcze więcej

06.10.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Węgla sprowadzonego do Polski jest bardzo dużo – zapewnia wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. W czwartek w Sejmie poinformował, że do końca sezonu grzewczego zostanie sprowadzonych łącznie 17 mln ton tego surowca.

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda pytany był w czwartek w Sejmie o ilość węgla sprowadzonego do Polski przez spółki skarbu państwa i sposób jego dystrybucji. Według niego Węglokoks i PGE Paliwa sprowadzą do Polski 5 mln ton węgla do celów opałowych.

Pierwsze wolumeny węgla trafiają już do sprzedaży bezpośredniej do ludzi

– powiedział.

Dodał również, że tylko w lipcu i wrześniu do polskich portów wpłynęło 3,5 mln ton węgla.

Do końca roku jest planowane, że przybędzie 7 mln ton węgla. One są zakontraktowane

– zapewnił.

Wiceszef MAP dodał, że węgiel będzie sprowadzany do końca sezonu grzewczego.

Łącznie do Polski sprowadzonych zostanie 17 mln ton węgla

– poinformował. To ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, gdy sprowadzono 8 mln ton.

Taka sama jakość

Wiceminister Karol Rabenda podkreślił też, że sprowadzany węgiel jest takiej samej jakości, jak ten importowany do Polski w poprzednich latach.

Węgiel jest sprowadzany, to nie prawda, co się pojawia w mediach, że jest on słabej jakości. To jest ten sam węgiel, który był importowany, tylko w mniejszych wolumenach, w latach poprzednich

– zaznaczył.

Wiceminister zwrócił uwagę, że spółki importują nie tylko węgiel dla gospodarstw domowych, „ale też w celu zabezpieczenia spółek energetycznych na wypadek większego zużycia prądu w Polsce w tym roku, albo w całym okresie grzewczym”.

Według Rabendy PGE Paliwa dostarcza węgiel do ok. 50 centrów logistycznych, „dalej dystrybucja miałaby się odbywać przez pośredników prywatnych – są podpisane umowy na pośrednictwo sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych”. „Pracujemy nad innymi rozwiązaniami, żeby ten węgiel mógł trafiać w miarę szybko do gospodarstw domowych” – zapewnił.

Jak zaznaczył, „węgla sprowadzonego do Polski jest bardzo dużo”.

Trwa proces budowy systemu dystrybucji tak, żeby skutki światowego kryzysu energetycznego dotknęły Polaków w jak najmniejszym stopniu

– powiedział.

Zobacz też: Prezes PGE twierdzi, że węgla zimą nie zabraknie. Rozpoczęto dystrybucję do klientów instytucjonalnych i samorządów
MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA