kopalnia węgla

Każdego dnia samorządy dystrybuują ok. 30 tys. ton węglaKażdego dnia samorządy dystrybuują

05.12.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Samorządom przekazano dotychczas ok. 250 tys. ton węgla w ramach systemu dystrybucji – informuje wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

Łącznie do rządowego programu dystrybucji węgla we współpracy z samorządami przystąpiło 2 387 gmin. Jak dotąd podpisano umowy z 2,1 tys. z nich.

Jeśli chodzi o węgiel dostarczony, to z importu i z kopalni rozwieźliśmy już ćwierć miliona ton. Dziennie wydajemy ponad 30 tys. ton. Działamy na pełnych obrotach

 powiedział Karol Rabenda dziennikarzom.

Dodał też, że rząd dysponuje mechanizmami, które pozwolą na dostarczenie węgla po preferencyjnych cenach nawet tym gminom, które nie podpiszą umowy.

Umów z samorządami mamy podpisane już 2,1 tys. To jest około 90 proc. wszystkich gmin, które się zgłosiły. Zostało nam około 200 gmin, z którymi ciągle rozmawiamy 

– poinformował wiceminister.

Podkreślił zarazem, że węgiel jest dobrej jakości i posiada wszelkie certyfikaty.

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów (PGE Paliwa oraz Węglokoks), a następnie sprzedać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

W celu kupienia węgla od samorządu należy złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny.

MD/źródło: ISBNews

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA