GUS: Wciąż spada liczba nowych firm
Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za I kwartał 2025 roku wskazują na kolejny spadek liczby rejestracji przedsiębiorstw w Polsce. W porównaniu z analogicznym okresem 2024 roku liczba nowych firm zmniejszyła się z 92 031 do 87 250, co budzi niepokój wśród ekspertów Business Centre Club (BCC).
Polacy nie chcą zakładać firm
Największe spadki odnotowano w sektorach handlu i naprawy pojazdów samochodowych (o 25,4%), informacji i komunikacji (o 13,3%) oraz przemysłu (o 7,1%).
Zdaniem Łukasza Bernatowicza, Prezesa Związku Pracodawców BCC:
Dane GUS pokazujące spadki rejestracji przedsiębiorstw nie zaskakują. Ta sytuacja trwa od momentu wejścia w życie Polskiego Ładu, który wyrządził dużo szkód i już dawno powinien być całkowicie wycofany. Pozytywnych zmian nadal niestety nie widać. Dlatego niepewność wśród przedsiębiorców się utrzymuje i ogranicza inwestycje własnych środków na start czy rozwój biznesu. W perspektywie najbliższych kilku lat mające miejsce spadki nie powinny mieć znaczącego wpływu na gospodarkę, jednak sam trend jest niepokojący.
Spadek liczby rejestracji dotyczył większości form prawnych. Największe zmniejszenie zanotowano wśród spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (o 10,9%) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 3,9%). Wzrost rejestracji odnotowano jedynie w przypadku spółdzielni, oddziałów zagranicznych przedsiębiorstw oraz spółek akcyjnych.
Witold Michałek, wiceprezes BCC i ekspert ds. gospodarki, wskazuje na możliwe przyczyny tego zjawiska:
Jest prawdopodobne, że kolejne z rzędu, choć umiarkowane, zmniejszenie liczby nowych rejestracji przedsiębiorstw w I kw. 2025 roku ma związek z powolnym wdrażaniem inwestycji, w szczególności publicznych, wspieranych przez środki KPO. Jest zatem szansa, że wraz z kolejnym finalizowaniem procedur zamówień publicznych i rozpoczęciem zwiększonej liczby inwestycji, nastąpi przyspieszenie wzrostu rejestracji, zarówno nowych spółek, jak i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Będzie to również przyczynek do wzrostu zatrudnienia w wybranych sektorach gospodarki
Będzie poprawa?
Prezes Bernatowicz wyraża nadzieję na poprawę sytuacji:
Mam nadzieję, że pakiety deregulacyjne nie utkną na ścieżce legislacyjnej i sytuacja przedsiębiorców będzie się sukcesywnie poprawiać.
Według GUS liczba upadłości przedsiębiorstw w I kwartale 2025 roku wyniosła 100 i pozostała na poziomie sprzed roku. Eksperci BCC apelują o szybkie działania legislacyjne, które mogłyby odwrócić niekorzystny trend i wesprzeć rozwój przedsiębiorczości w Polsce.