Grupa Synthos kupiła zakład w Niemczech za 460 mln dolarów

01.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Polska grupa Synthos, będąca światowym liderem w produkcji kauczuków syntetycznych, sfinalizowała w środę przejęcie od Trinseo zakładu w niemieckim Schkopau. Łączna wartość jednej z największych w historii transakcji zagranicznych polskiej prywatnej firmy to aż 460 mln dol.

Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii naszej firmy. Synthos umocni swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych stając się drugim największym producentem w tym segmencie

– powiedział Business Insiderowi Michał Sołowow, właściciel grupy Synthos.

W ostatnich latach Synthos przejął również zakład w czeskich Kralupach jak i fabryki polistyrenu ekspandowanego (EPS, który służy do produkcji styropianu) we Francji i Holandii od grupy INEOS. Po przejęciu zakładu w Schkopau Synthos będzie w stanie wyprodukować ponad 800 tys. ton syntetycznych kauczuków rocznie.

Zgodnie z oczekiwaniami grupy, po przejęciu zakład ma osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 80 – 100 milionów euro rocznie. Spodziewana synergia miałaby być na poziomie powyżej 20 milionów euro, wynikających ze wzrostu wolumenu sprzedaży, osiągniętego dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych, wprowadzeniu do oferty nowych rodzajów kauczuków czy w końcu dzięki synergiom kosztowym.

Zakład w Schkopau umożliwi Synthosowi wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo-butadienowych (SSBR), łącznie z funkcjonalizowanymi kauczukami styrenowo-butadienowymi, stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia (co oznacza mniejsze zużycie paliwa i emisję spalin), w tym oponach do samochodów elektrycznych

– powiedział Zbigniew Warmuz, prezes Synthosu.

W sumie Grupa Synthos planuje wydać do 2025 roku ponad 1,2 mld dolarów na inwestycję. Przejęcie zakładu w Niemczech stanowi największą część z z tej kwoty. Drugą w kolejności – 120,5 mln dolarów przeznaczono na trwającą budowę bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu.

Prócz tego Synthos przyjął także strategię zrównoważonego rozwoju. Zakłada ona odejście od węgla i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do 2028 r., jak również osiągnięcie zeroemisyjności w 2050 r. i wytwarzanie 100 proc. produktów o charakterze zrównoważonym do 2030 r.

Firma planuje też zwiększenie udziału surowców odnawialnych w bazie surowcowej, zmniejszenie zużycia energii i mediów do 2030 r. Dla osiągnięcia tych celów Synthos stawia na inwestycje w nisko- i zero-emisyjne źródła energii oraz rozwijanie produktów pozwalających na zmniejszenie śladu węglowego w budownictwie, transporcie oraz rolnictwie.

Źródło: Business Insider

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA