Frankfurt nad Menem: Już blisko 58 proc. mieszkańców ma „pochodzenie migracyjne”

06.03.2025
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Frankfurt nad Menem to już nie tylko finansowa, ale teraz także migracyjna stolica Niemiec. Obcokrajowcy stanowią już 32 proc. mieszkańców tego miasta, wraz z osobami „o pochodzeniu migracyjnym” liczba ta wynosi aż 58 proc. Najwięcej cudzoziemców pochodzi z Turcji i Chorwacji.

Miasto migrantów

W 2024 roku populacja Frankfurtu wzrosła do 776 843 osób, z czego 6700 stanowią nowi mieszkańcy. Z tej liczby aż 4 tys., to imigranci. Udział obcokrajowców osiągnął w tym mieście już 32 proc. Największą grupą wśród cudzoziemców pozostają Turcy (24 344), a na drugim miejscu znajdują się Chorwaci (15 280).

Najwięcej nowych imigrantów pochodzi z Ukrainy (1087 osób) i Indii (701). Choć ich obecność może wspierać gospodarkę, rodzi jednak też obawy, dotyczącego tego czy miasto nadąży z infrastrukturą i integracją..

Już 57,7 proc. mieszkańców Frankfurtu ma pochodzenie imigracyjne – czyli albo sami nie są Niemcami, albo co najmniej jedno z ich rodziców nie posiadało niemieckiego obywatelstwa od urodzenia.

Rośnie liczba osób o „pochodzeniu migracyjnym”

Według aktualnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden, w 2023 roku około 17,1 mln dorosłych w wieku 18 lat i więcej, czyli jedna czwarta dorosłej populacji, miało pochodzenie migracyjne.

Spośród nich około 7,1 miliona miało obywatelstwo niemieckie. To około 12 procent wszystkich uprawnionych do głosowania.

Zobacz też: W Niemczech imigranci i ich potomkowie stanowią już 12 proc. uprawnionych do głosowania

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA