Stacja paliwowa TotalEnergies we Francji

Francja: Strajki w koncernach naftowych spowodowały brak paliwa na stacjach

07.10.2022
Redakcja
Czas czytania: 1 minuta

Od kilku dni we Francji na dużej ilości stacji benzynowych ustawiają się kilometrowe kolejki samochodów. Blisko 15 proc. stacji w tym kraju jest pozbawionych paliwa. To związane przede wszystkim ze strajkami na tle płacowym w koncernach naftowych.

W piątek rzecznik francuskiego rządu Olivier Veran, odpowiadając na pytania o niedobory paliw zaapelował przede wszystkim o spokój:

Nie wolno nam panikować

Tego samego dnia rząd zwrócił się do firm naftowych o podniesienie pensji pracownikom. Ma to na celu rozwiązanie problemu strajków, które od kilku dni spowodowały w kraju poważne problemy z dostawami paliwa z koncernów TotalEnergies oraz Esso.

Kolejną przyczyną braku paliw na stacjach jest duży popyt. TotalEnergies wprowadziło bowiem rabaty na paliwa, z których kierowcy chcą korzystać.

Związkowcy strajkują

Strajki w TotalEnergies zorganizowane przez związki zawodowe spodowodowane są niskimi płacami, a także dywidendą w wysokości 2,6 mld euro, którą koncern zamierza wypłacić swoim akcjonariuszom.

Dajemy bardzo dużo udziałowcom, ale zupełnie zapominamy o pracownikach

– stwierdził sekretarz rady zakładowej CGT TotalEnergies Thierry Defresne i dodał, że związek nie zgadza się na rekompensatę inflacji kierowcom i akcjonariuszom kosztem pracowników.\

Plan trzeźwości energetycznej

Francuzi którzy zarejestrują się na platformie oferującej wspólne podróżowanie samochodem, mają otrzymać od rządu czek o wartości 100 euro. To jeden z elementów tzw. planu trzeźwości energetycznej, który we wrześniu zapowiedziała premier Elisabeth Borne, a który premier sprecyzowała w czwartek w Paryżu.

Władze chcą zmniejszyć zużycie energii w kraju o 10 proc. do 2024 roku m.in. poprzez obniżenie temperatury w budynkach zimą do 19 stopni i używania klimatyzacji latem dopiero, gdy wewnątrz będzie powyżej 26 stopni C.

Rząd zamierza też nadal promować pracę zdalną, dojazdy do pracy komunikacją miejską, ograniczanie oświetlenia gmachów publicznych i zabytków. Według władz potrzebne jest też instalowanie inteligentnych systemów pomiarów ogrzewania budynków.

Zobacz też: Polacy kupili w tym roku znacznie mniej samochodów. Spadek jest dwucyfrowy

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA