Blok tematyczny „Lokalne bezpieczeństwo energetyczne bez paliw kopalnych”

Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach już za nami! Tak wyglądał drugi dzień

07.03.2024
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

We wtorek 5 marca o godzinie 9:30 rozpoczął się drugi dzień IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. EKS to największa i najważniejsza konferencję samorządową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Województwem Warmińsko-Mazurskim oraz miastem i gminą Mikołajki. Hasłem przewodnim tegorocznej było „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”. Organizatorzy zaprosili ponad 2500 uczestnikówsamorządowców, polityków, dziennikarzy czy naukowców.

Zobacz też: IX EKS w Mikołajkach: Jak wygląda przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie?

Na wydarzenie zjawili się liczni przedstawiciele samorządów, elit regionalnych, biznesu, członków administracji państwowej, oraz organizacji pozarządowych i mediów z Polski i całej Europy. Łącznie do Mikołajek przyjechało w tym roku ponad 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy.

Dziewiąty Europejski Kongres Samorządów prócz debat oferował także bogaty program kulturalny – koncerty, pokazy filmów, czy spotkania z autorami książek. W tym roku w Mikołajkach odbyły się spotkania poświęcone takim tytułom, jak m.in. „Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium” – spotkanie autorskie z Prof. Michałem Lubiną, „Historia polityczna Polski 1989–2023” – spotkanie autorskie z Prof. Antonim Dudkiem, czy „Potrzeba zmian w samorządzie terytorialnym” – spotkanie autorskie z dr. Cezarym Trutkowskim.

Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia drugiego dnia IX Europejskiego Kongresu Samorządów

Lokalne bezpieczeństwo energetyczne bez paliw kopalnych

Panel rozpoczęła prezentacja Marcina Borka – Dyrektora Departamentu Inwestycji Samorządowych Polskiego Fundusz Rozwoju S.A., w której on jak istotne jest finalizowanie projektów na technologiczne rozwiązania energetyczne, jak np. przekształcanie odpadów na źródło ciepła. Realizacja takiego projektu miała miejsce w Olsztynie, co zapewniło mieszkańcom tego miasta oszczędności sięgające prawie 200 mln złotych.

Profesor Politechniki Opolskiej Ryszard Bartnik uważa z kolei, że nie ma elektryki bez paliw kopalnych, bowiem nowoczesne źródła energii są znacznie droższe od paliw kopalnych, jakimi są węgiel czy uran. OZE nie stanowi jego zdaniem skutecznego rozwiązania.

Z opinią profesora nie zgodził się Wojciech Szymalski – Prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju. Jego zdaniem ważne jest aby energia była czerpana z takich źródeł jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, które może mieć każde małe gospodarstwo. Jak podkreślił, jest to najszybsza i najbardziej efektywna metoda pozyskiwania energii, która może wkrótce zastąpić węgiel.

Jakub Safjański, Dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu oraz przedstawiciel Konfederacji Lewiatan również jednoznacznie opowiedział się za OZE. Jego zdaniem dekarbonizacja systemów ciepłowniczych w Polsce jest nie unikniona i powinna nastąpić jak najszybciej.  W przeciwnym wypadku ucierpi na tym polska gospodarka.

Z kolei Marcin Chludziński, były Prezes Zarządu Gaz System w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na to, że samo OZE nie jest w stanie zapewnić całkowitego zapotrzebowania przemysłu. Dlatego ważne są inne źródła energetyczne takie jak gaz lub elektrownie jądrowe, bądź tworzenie klastrów energetycznych, które zabezpieczą Polski przemysł.

Jako ostatnia głos w dyskusji zabrała Jolanta Kamińska, redaktor prowadząca magazynu Biomasa. Zwróciła uwagę, na to jak ważne jest wskazywanie korzyści OZE w lokalnych społecznościach oraz szerzenie świadomości o zielonym wodorze, biomasach i innych OZE. Jej zdaniem taka edukacja znacznie przyczyni się do zwiększenia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.

Biogaz i biometan – przyjazna środowisku przyszłość energetyki

Na temat transformacji energetyczne rozmawiano także podczas panelu dyskusyjnego „Biogaz i biometan – przyjazna środowisku przyszłość energetyki”, którego moderatorką była Jolanta Kamińska z Magazynu Biomasa. W panelu wystąpili: Wojciech Jasiński (Akademia Kadr RP), Michał Tarka (Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Biometanu), Artur Nizioł (Przewodniczący Rady Nadzorczej, Biogas System S.A.), Leszek Mańk (Prezes Zarządu, BioEvolution Sp. z o.o.), Anita Bednarek (Członek Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego) i Sabine Dujacquier (Zastępca Dyrektora Generalnego) Polska Grupa Biogazowa.

Jako pierwszy głos zabrał Leszek Mańk, który stwierdził, że wykorzystywanie pełnego potencjału biogazu i biometanu to dopiero perspektywa przyszłości, ale Polska ma na tym polu ogromny potencjał. Z kolei Jolanta Kamińska zauważyła, że biogaz jest dziś kojarzony głównie z obszarem rolnictwa.

Rolnictwa i środowiska nie możemy rozdzielać

– stwierdziła Anita Bednarek i przytoczyła szereg przykładów wykorzystania biogazu w rolnictwie z pożytkiem dla rolników i reszty społeczeństwa.

Michał Tarka opowiadał o regulacjach prawnych dotyczących rozwoju rynku biometanu w Polsce i Europie.

Liczymy na zmianę intelektualną i mentalną w tym zakresie

– stwierdził panelista.

Sabine Dujacquier zwróciła uwagę na paradoksalną sytuację Polski, która obecnie jest piątym krajem w Europie o największym potencjale produkcji biometanu, a nie ma tu żadnej biometanowni.

Zakończenie IX EKS

Drugi dzień IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zakończył się Galą, którą poprowadzili redaktor Tomasz Sanpruch i Malwina Żuchniewicz. W trakcie Gali wręczono kilka znaczących wyróżnień. 

Zaangażowanym w ochronę pamięci historycznej gminom wręczono dwie Nagrody Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, nagrodę wręczał dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek. Wyróżnienie to otrzymały: Urząd Gminy Wyry i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Kolejnym punktem wieczoru było ogłoszenie wyników Konkursu Naukowego Placu Zabaw, przygotowanego specjalnie dla uczestników IX Europejskiego Kongresu Samorządów. Nagrodę w postaci 10 tys. zł wygrała Gmina Łubniany.

Następnie rozstrzygnięto konkurs – Naukowego Placu Zabaw. Na zakończenie wręczone dwa wyróżnienia Europejskiego Kongresu Samorządów.

Nie mniej ważna była Nagroda Europejskiego Kongresu Samorządów, którą wręczał Zygmunt Berdychowski – Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Samorządów.  Wyróżnienie to otrzymali doktor Boglarka Ban-Gal oraz Pekka Komu – Przewodniczący Zarządu Regionu Päijät-Häme.

O nastrój podczas wieczoru zadbała Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod batutą Rafała Krauzego. Natomiast Anna Grzelak zaprezentowała swój talent wokalny.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA