Eksplozja inflacji w całej UE. Pierwsza Litwa, Polska poza podium

17.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Prawie wszystkie państwa Unii Europejskiej mają do czynienia ze znacznym wzrostem inflacji. Polska ze wzrostem cen na poziomie 6,4 proc., znajduje się poza pierwszą trójką, jednak wciąż w czołówce – na 5 miejscu.

Pierwsze miejsce pod względem tempa wzrostu cen zajmuje zdecydowanie Litwa (8,2 proc.). Na podium znalazły się jeszcze Estonia (6,8 proc.) i Węgry (6,6 proc.). Dwie kolejne lokaty przypadły Rumunii (6,5 proc.) oraz Polsce (6,4 proc.).

Powyżej średniej unijnej, która wynosi 4,4 proc. znajduje się jednak jeszcze siedem innych państw UE. Tuż za Polską uplasowała się Łotwa (6 proc.), a następne, z inflacją na poziomie 5,4 proc, są Hiszpania oraz Belgia. Oprócz Litwy, z inflacją borykają się także nasi południowi i zachodni sąsiedzi. W Czechach wynosi ona 4,8 proc., w Niemczech 4,6 proc., a na Słowacji 4,4 proc,

Średni poziom inflacji dla strefy Euro wynosi 4,1 proc., mimo to bank centralny strefy euro nadal nie zmienił stóp procentowych, które pozostają na rekordowo niskim poziomie. Być może zmieni się to w grudniu, na ostatnim w tym roku posiedzeniu Rady Prezesów EBC.

Źródło: Bankier.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA