Debiuty na warszawskiej giełdzie za ponad 9 mld zł

01.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Tak dobrego roku na warszawskiej giełdzie pod względem liczby debiutów nie było od lat. Łączna wartość IPO wszystkich tegorocznych ofert może osiągnąć nawet 9 mld zł.

Od roku 2018 aż do końca 2020 na GPW debiutowało równo 7 spółek rocznie. Rok 2021 jest już znacznie lepszy pod względem nowych IPO. Już teraz jest ich 12, a w grudniu prawdopodobnie dojdzie do kolejnych dwóch.

W sumie w tym roku na GPW zadebiutują spółki o łącznej kapitalizacji przekraczającej 9 mld zł, z czego na ponad 5 mld zł została wyceniona Grupa Pracuj.pl.

Nie będzie to jednak największa ze spółek które w tym roku debiutowały na GPW. Na warszawskiej giełdzie pojawiło się bowiem w tym roku Pepco, którego kapitalizacja wyniosła 23 mld zł. To była też największa oferta, bowiem spółce udało się zebrać 3,7 mld zł.

IPO Grupy Pracuj.pl w tym roku znajdzie się wiec na drugim miejscu. Tuż za nią jest Huuuge, które na GPW pojawiło się w lutym. To wszystko i tak pozostaje dalece w tyle wobec największego jak dotąd debiutu na GPW – Allegro, którego wartość ofert wyniosła blisko 9,2 mld zł. Cena, po jakiej sprzedawano Allegro (43 zł), dała wycenę na poziomie 44 mld zł, najwięcej na ówczesnej giełdzie.

Kapitalizacja wszystkich debiutujących na GPW w tym roku spółek może przekroczyć 45 mld zł, z czego w 7 przypadkach będzie o wartości powyżej 1 mld zł. Prócz Pepco, grupy Pracuj.pl i Huuge kwotę ponad 1 mld zł uda się prawdopodobnie zebrać także STS Holding.

Przykład Poltregu dobrze pokazuje, od kogo pochodzi kapitał pozyskiwany na giełdzie. Wartość IPO zamknęła się tam w okolicach 100 mln zł. Zgodnie z podziałem transzy 80 proc., czyli 80 mln zł, wyłożyli inwestorzy instytucjonalni, pozostałe 20 milionów pochodziło od mniejszych inwestorów. Tych dużych było tylko 26, a mniejszych zapisanych na akcje ok. 1500. Przy Allegro inwestorów indywidualnych było 36 tys.

Pierwszy dzień notowań Grupy Pracuj.pl jest wyznaczony na 9 grudnia, a STS Holding ma przypaść na 10 grudnia.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA